W tym roku Muzeum Państwowe na Majdanku obchodzi 75-lecie swojego istnienia. Z tej okazji instytucja przygotowała komiks „Chleb Wolnościowy”, który opowiada o losach więźniów lubelskiego obozu koncentracyjnego. Trwa także konkurs na projekt pamiątkowego muralu.

„Chleb Wolnościowy” to komiks, którego fabuła opiera się na relacjach byłych więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Jego autorem jest znany i utalentowany artysta, Paweł Piechnik.

– Tym komiksem dołączamy do pozostałych polskich muzeów, które od dawna cieszą się własnymi wydawnictwami – mówił niedawno dyrektor Muzeum Państwowego na Majdanku, Tomasz Kranz.

Tytuł komiksu nawiązuje do sformułowania używanego przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało tyle, co chleb wypiekany poza obozem i mocno kojarzyło się z domem. Dziś wyrażenie wskazuje na różnorakie postawy ludzkie, przedstawione w trzech częściach komiksu: O głodzie, O śmierci, O wolności.

Pracownicy muzeum zgodnie twierdzą, że „Chleb Wolnościowy” spośród innych, podobnych sobie publikacji, stanowi zgrabne połączenie walorów artystycznych z warstwą edukacyjną, która przybliża dzieje autentycznego miejsca pamięci. Komiksowi towarzyszą krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.

Premiera komiksu odbędzie się 11 maja, podczas Lubelskich Spotkań z Komiksem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Peowiaków 12, wstęp wolny).

O godz. 13.00 rozpocznie się spotkanie autorskie, a bezpośrednio po nim, o godz. 14.00, Paweł Piechnik poprowadzi warsztaty komiksowe. Podobne zajęcia odbędą się także 10 maja o godz. 10.00, w siedzibie Muzeum na Majdanku. Komiks jest już dostępny w księgarni internetowej ksiegarnia.majdanek.eu.

Już dziś na ulicach Lublina oglądać można wystawę towarzyszącą wydaniu komiksu. 15 plansz „Chleba Wolnościowego” znalazło się w różnych lokalizacjach w całym mieście. Wystawa będzie udostępniana do 25 maja. Trwa także konkurs na projekt muralu upamiętniającego więźniów dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments