Jeden i drugi chłodnik jest pyszny, dlatego najlepiej raz zrobić chłodnik na biało, z kefirem i jogurtem, a drugi raz na zielono, z wykorzystaniem wywaru warzywnego. W obydwu przepisach bazę stanowi ogórek, który jest bardzo cennym warzywem ze względu na swoje walory smakowe, jak i zdrowotne, gdyż działa alkalizująco na organizm, skutecznie go odkwaszając. Smacznego!

Chłodnik na biało

Składniki:

4 ogórki gruntowe

1 pęczek rzodkiewek

1 ząbek czosnku

1 pęczek koperku

400 ml kefiru

300 ml jogurtu greckiego

3 łyżki białego octu winnego

1 łyżeczka cukru

sól, czarny pieprz

Przygotowanie:

Ogórki obrać ze skórki, rzodkiewki oczyścić. Warzywa zetrzeć na tarce z dużymi oczkami, przełożyć do miski. Posypać solą i cukrem, odstawić na 15 minut, aby puściły sok. Odcedzić na sicie.

Do salaterki przełożyć odsączone warzywa, wlać kefir oraz jogurt, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekany koperek, całość wymieszać. Chłodnik doprawić octem, solą i pieprzem. Schłodzić w lodówce. Podawać z jajkami ugotowanymi na twardo.

Chłodnik na zielono

Składniki:

3 ogórki gruntowe

1 garść mięty cytrynowej

250 ml zimnego wywaru warzywnego

1 łyżka soku z limonki

sól, pieprz cytrynowy

Przygotowanie:

Ogórki umyć i osuszyć, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Listki mięty umyć, osuszyć, drobno posiekać. Wywar warzywny wymieszać z ogórkiem i miętą. Doprawić sokiem z limonki, solą i pieprzem. Schłodzić w lodówce.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Zofia
Zofia
1 rok temu

Brzmi bardzo smacznie😊
Ja jadłam taki chłodnik 60 lat temu mieszkając w Wojsławicach w województwie lubelskim ,
tyle że bez czosnku.Wtedy z racji tego ,że mleko było swojskie robiło się chłodnik z zsiadłego mleka. Pamiętam, że będąc dzieckiem jadłam chłodnik ogórkowy z młodymi ziemniakami. Zawsze trzeba próbować coś nowego więc korzystam z przepisu i zrobię tym razem z czosnkiem. Dziękuję za przepis.