Chór Akademos z Międzynarodowych Szkół Paderewski w Lublinie wrócił z podróży po Stanach Zjednoczonych. W USA młodzi muzycy wzięli udział w konkursie 2022 New York „Sounds of Spring” Festival – Carnegie Hall, na którym zdobyli pierwsze miejsce.

Oprócz najbardziej prestiżowej sali na świecie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, muzycy wystąpili również w Konsulacie RP w Nowym Jorku, a także w Akademii Jana Pawła II w South Amboy i w Parafii Najświętszego Serca w South Amboy.

– To była trudna i bardzo długa droga. Począwszy od zbierania funduszy, poprzez szok wywołany pandemią i trzykrotnym odwołaniem konkursu, aż po wymianę członków chóru w jednej czwartej składu. Szczerze? Na pewnym etapie mieliśmy już wrażenie, że są to jakieś syzyfowe prace, które nigdy się nie skończą… ale najważniejsze jest to, że teraz możemy już postrzegać cały wyjazd w kategorii przygody życia – podkreśla Elżbieta Niczyporuk, dyrygent lubelskiego Chóru Akademos.

Dla muzyków występ w Carnegie Hall był spełnieniem marzeń. – To nawet więcej, bo na dobrą sprawę nigdy o tym nie śniliśmy. Kiedy dowiedzieliśmy się, że zostaliśmy zakwalifikowani do finału w Nowym Jorku polały się łzy szczęścia. W końcu byliśmy jednym z trzech chórów w całej historii polskiej chóralistyki, który miał stanąć na deskach tej legendarnej sceny! Tam, gdzie występują wybitne, światowe osobowości artystyczne! Dodatkowo zdobyty tam przez nas Złoty Dyplom sprawił, iż pojawiła się wiara w to, że naprawdę możemy wszystko! Oczywiście pod warunkiem, że wykonamy gigantycznie ciężką pracą – zaznacza pani dyrygent.

Emocje były ogromne. Czterdziestoosobowy chór zaprezentował różnorodny repertuar, który został doceniony na skalę światową. – Kiedy wchodzi się na scenę Carnegie Hall ze świadomością, jak wybitne gwiazdy występowały wcześniej, emocje są po prostu kosmiczne. Jest to mieszanka zachwytu i dumy, ale też ogromny stres i niepowtarzalna trema. Wiadomo, że w takich miejscach każdy artysta chce zostać jak najlepiej zapamiętany, dlatego owacje na stojąco po naszym występie wywołały w nas ogromne wzruszenie i radość nie do opisania – wspomina Elżbieta Niczyporuk. – Myślę, że na zawsze zapamiętam przede wszystkim twarze moich chórzystów i ich poczucie ogromnej satysfakcji, że jednak się udało oraz to, co poczułam, kiedy zobaczyłam napis Akademos High School i moje nazwisko w oryginalnej gablocie Carnegie Hall – dodaje.

Muzycy choć spełnili swoje marzenie nie próżnują. Już teraz ciężko pracują i przygotowują się do jubileuszu.

– Przygotowujemy się do naszego Koncertu Jubileuszowego 15-lecia chóru Akademos High School, który odbędzie się 4 czerwca w CSK o godz. 18.30. Prace ruszyły całą parą, bo chcemy, żeby ten koncert zawierał nie tylko kompozycje, które wykonaliśmy w Carnegie Hall, ale też zupełnie nowe utwory, które przygotowujemy specjalnie na ten wieczór. Serdecznie zapraszamy i zapewniamy, że takiego koncertu jeszcze w Lublinie nie było – podsumowuje Elżbieta Niczyporuk, dyrygent chóru.

Fot. Materiały prywatne Chóru Akademos

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments