W SKENDE ruszyła przestrzeń Hej!dzieci. To unikalne miejsce powstało z myślą o zaspokojeniu potrzeb dzieci, które razem z rodzinami musiały uciec z Ukrainy przed wojną. Hej!dzieci to także punkt, w którym wsparcie otrzymają potrzebujący z Lublina.

Przestrzeń Hej!dzieci znajduje się w centrum handlowym SKENDE i funkcjonuje od poniedziałku do soboty w godzinach od 12:00 do 18:00. Miejsce powstało w jednym z wolnych lokali, które centrum zdecydowało się zaaranżować na ten cel. SKENDE i IKEA pokrywa również koszt wyposażenia, wynagrodzenia pracowników oraz koszty eksploatacji lokalu. W Hej!dzieci pomocy będzie udzielała m.in. Swietłana, która przyjechała z Ukrainy i świetnie mówi po polsku.

Aby skorzystać ze wsparcia, obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Lublina po 24 lutego, powinni na miejscu okazać jeden z ważnych dokumentów (paszport z pieczątką, na której widnieje data wjazdu, skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania lub dokument wydany przez Konsulat Generalny Ukrainy). Z kolei mieszkańcy Lublina będą korzystać z pomocy za pośrednictwem MOPR.

Przestrzeń pełna dobra

Hej!dzieci nie jest typowym sklepem – bo cały asortyment jest nieodpłatny – ale organizatorzy zadbali o to, aby odwiedzający mogli poczuć się dokładnie, jak w takim miejscu. O wystrój i umeblowanie zadbała IKEA Lublin, która zaprojektowała i wyposażyła przestrzeń. Oprócz przymierzalni i regałów, jest tu także kącik dedykowany najmłodszym, którzy podczas gdy ich najbliżsi będą wybierać potrzebne rzeczy, mogą się tu pobawić lub porysować.

W punkcie można znaleźć tylko rzeczy dla dzieci – używaną i nową odzież, buty, drobne meble, tekstylia, książki i zabawki, pieluszki, ale także nocniki, wanienki i przewijaki. Rzeczy pochodzą ze zbiórki prowadzonej przez PCK. Dużą część asortymentu ufundowało także SKENDE oraz IKEA. Część produktów oddali także pracownicy SKENDE i IKEA, którzy aktywnie pomagali przy realizacji przestrzeni.

Działamy razem

– Oprócz doraźnej pomocy ta przestrzeń ma łączyć i integrować. Zauważyliśmy, że to działo się już na etapie jej tworzenia, kiedy tak chętnie, bezinteresownie zaangażowało się tyle różnych osób. Mamy nadzieję, że będzie tak przez cały czas trwania projektu – mówi Jacek Garbaczewski, dyrektor SKENDE.

Projekt powstał z inicjatywy SKENDE i IKEA we współpracy z ludźmi o otwartych sercach, którzy bez wahania zaangażowali się w tę inicjatywę. To Fundacja Allot, która razem z wolontariuszami będzie prowadziła Hej!dzieci, ale także PCK Lublin. W pomoc włączyła się także Katarzyna Bogucka – znana ilustratorka książek dla dzieci, która charytatywnie zaprojektowała grafiki wykorzystane w środku i na witrynie lokalu. Kompleksową oprawę graficzną lokalu, również nieodpłatnie, zapewniła Fabryka Reklam.

Każdy może pomóc

Organizatorzy zachęcają do wsparcia działalności Hej!dzieci i przekazywania rzeczy, które już nie są potrzebne, bo np. dzieci z nich wyrosły. Ważne, aby przekazane dary były w dobrym stanie – czyste i nieuszkodzone. Jeśli ktoś chciałby dołożyć coś od siebie, może też ofiarować rzeczy nowe – mogą to być nawet symboliczne produkty. Rzeczy można przynosić bezpośrednio do punktu w godzinach jego otwarcia.

– Wierzymy, że mieszkańcy Lublina będą razem z nami tworzyć te miejsce i wspierać dzieci, przekazując potrzebne dary. W ten sposób mamy okazję pomóc, ale również dać drugie życie rzeczom, które już nam nie służą, a innym mogą sprawić ogromną radość – mówi Magdalena Urbanowicz z Fundacji Allot.

Punkt Hej!dzieci ma być otwarty do końca sierpnia tego roku.

Fot. Marcin Pietrusza/materiały prasowe

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments