Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (19 stycznia) do niedzieli (21 stycznia).

Ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych

Kolędy i inne utwory związane ze świętami Bożego Narodzenia zaprezentują słuchaczkom i słuchaczom artyści z lubelskich chórów. Jak co roku, miasto zaprasza na „Ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych różnych tradycji chrześcijańskich”, który odbędzie się w najbliższą sobotę (20 stycznia). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wydarzenie odbędzie się o godz. 15.30 w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przy ul. Jaczewskiego 4.

Dzień Babci i Dziadka w Lublinie

Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne, wspólne wyjście do kina, występy artystyczne czy spotkania integracyjne to tylko niektóre z propozycji świętowania Dnia Babci i Dziadka.

Pierwsze wydarzenia z okazji obchodów Dnia Babci i Dziadka odbędą się już w piątek. Tego dnia zaplanowano, m.in. koncert kolęd w wykonaniu artystów z Opery Lubelskiej w Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 4 przy ul. Pozytywistów 16, a mieszkanki i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Betania” o godzinie 10.30 odwiedzi młodzież ze Strefy Dorastania. Z kolei w sobotę Miasto Lublin przygotowało międzypokoleniowe warsztaty kulinarne dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Lublina oraz ich babć i dziadków. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja poprzez formularz on-line dostępny na stronie www.trzyplus.lublin.eu.

Niedziela będzie okazją do międzypokoleniowej wyprawy do kina. Miasto zaprasza babcie, dziadków, wnuczki i wnuków na Akademię Pana Kleksa. Seans odbędzie się o godz. 11.00 w Kinie Bajka. Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 23.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

Dzienne zwiedzanie Lublina | Szlakami Unii Jagiellońskiej

Fundacja “Via Jagiellonica” zaprasza w piątek na dzienne zwiedzanie Lublina, w którym w czasach jagiellońskich narodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz kwitł wielki handel między Zachodem a Wschodem. Do wyboru są cztery programy realizowane z przewodnikiem na: dawnych przedmieściach i Podzamczu, Starym Mieście, wzgórzu zamkowym oraz w siedzibie Muzeum Narodowego na Zamku.

Harmonogram:

godz. 10 – spotkanie przy pomniku Unii Lubelskiej, w programie dawne przedmieścia i/lub Podzamcze,

godz. 11 – spotkanie przy Bramie Krakowskiej, w programie Stare Miasto,

godz. 12 – spotkanie przy Bramie Grodzkiej, w programie wzgórze zamkowe,

godz. 13 – spotkanie przy Muzeum Narodowym na Zamku, w programie obiekty i ekspozycje ww. muzeum (uwaga! dodatkowo uzgodnione bilety: https://zamek-lublin.pl/wizyta/ceny-biletow/)

Cena usługi przewodnickiej dla MINIMUM 3 OSÓB na wybrany ww. program trwający około 1 godziny:

– dorośli – 25 zł (bilet normalny),

– studenci, emeryci i renciści – 20 zł (bilet ulgowy),

– dzieci, uczniowie – 15 zł (w ramach biletu rodzinnego).

Powyższa oferta dla osób indywidualnych, skierowana jest wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Wcześniejsza REZERWACJA jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia przez organizatora. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Królowa śniegu

W ten weekend w Teatrze Andersena rozpocznie się granie “Królowej Śniegu” w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego. Spektakl na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 8 lat, młodzieży i dorosłych.

SPEKTAKLE:

19.01 (piątek) g.9.00 i 12.00

20.01 (sobota) g.16.00

21.01 (niedziela) g.12.00

Bilety indywidualne oraz specjalne (dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością i ich opiekunów) na spektakle weekendowe można kupić w serwisie Bilety24 oraz w kasie teatru, natomiast na spektakle w ciągu tygodnia tylko w kasie teatru.

Pieśń wielorybów | Kino CSK

„Pieśni wielorybów” to film zarówno dla osób kochających kino artystyczne, jak i dla rodzin z dziećmi. Twórcy nie skupiają się w największej mierze na kryzysie klimatycznym, ale na potędze oceanów i ich mieszkańców. Przekazują przy okazji wiele faktów i wiedzy na temat podwodnego życia.

„Pieśni wielorybów” to film spektakularny wizualnie i muzycznie. Za zdjęcia są odpowiedzialni najlepsi fotografowie przyrody na świecie. Kilkanaście osób pracowało w różnych zakątkach globu, używając najnowszej technologii do rejestrowania corocznej wędrówki wielorybów.

Udało się uchwycić ich zabawy, moment narodzin a nawet to, w jaki sposób mały waleń jest w stanie pić mleko matki pod wodą. Dzięki efektom specjalnym na ekranie można zobaczyć wielkiego wieloryba przepływającego w chmurach między szczytami gór.

POKAZY:

19 STY | PIĄTEK | 19:00

20 STY | SOBOTA | 19:00

21 STY | NIEDZIELA | 18:00

Bilety |12/15zł| : Kasa CSK oraz https://bilety.csklublin.pl

Karnawałowe Laser Party – Niech żyje bal!

W sobotę o godz. 19:00 w Icemanii odbędzie się Karnawałowe Laser Party. Organizatorzy zachęcają do założenia stroju z karnawałowymi akcentami. Bilet wstępu w cenie 29 zł. Na rozpoczęcie imprezy przewidziany jest krótki pokaz niespodzianka, a w jej trakcie zaplanowano gry i zabawy z upominkami.

Kolędy Świata: TGD + Kasia Cerekwica

W niedzielę o godz. 19:00 do CSK w ramach koncertu “Kolędy Świata” wystąpi TGD oraz Kasia Cerekwicka. Zespół ponownie zaprasza w pełną refleksji i wzruszeń muzyczną podróż. W programie koncertu pojawią się najpiękniejsze bożonarodzeniowe kompozycje z całego globu, wiele z nich pochodzi z wydanego w 2022 roku albumu „Kolędy Świata 3”. Tu tradycja spotyka się z nowoczesnością, wschód z zachodem, a Niebo z Ziemią, nie brakuje również muzycznych zaskoczeń, z których słynie TGD.Bilety w cenach: 159 zł (strefa A), 139 zł (strefa B), 109 zł (strefa C), 89 zł (strefa D). Wszystkie miejsca są siedzące.

Antygona w Nowym Jorku

Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego to wedle Jana Kotta jedna z trzech najwybitniejszych sztuk napisanych po polsku w XX wieku, obok Emigrantów Mrożka i Do piachu Różewicza. Akcja sztuki, którą możemy oglądać w Teatrze Osterwy, rozgrywa się w środowisku bezdomnych i imigrantów zamieszkujących slumsy i dzielnice nędzy w jednej z największych i najbogatszych metropolii. Tytułem i treścią autor nawiązuje do Antygony Sofoklesa, lecz co wspólnego mają Portorykanka Anita, Sasza, Polak Pchełka z historią tebańskiej królewny? Akcja sztuki dzieje się w jedną noc. Anita jest w rozpaczy, jej ukochany umarł a jego ciało wywiózł z parku ambulans. Zarządzeniem burmistrza Nowego Jorku wszyscy bezdomni chowani są w zbiorowych grobach na wyspie. Anita postanawia odnaleźć i wykraść jego ciało i odprawić godny pochówek w parku, tam gdzie żyli. Zgodnie z zasadą decorum bohaterami tragedii Sofoklesa byli królowie… Mistrzowskim zabiegiem Głowackiego jest przełamanie tej zasady. Dramatopisarz opowiada o ludziach, których często widzimy – brudnych, głodnych, obładowanych reklamówkami, w których mieszczą cały swój dobytek. Głowacki zobaczył w nich ludzi, którym wszystko można odebrać, ale nie godność. Sztuka ma charakter ostrej, śmiesznej i uniwersalnej tragifarsy, która dotyczy każdego z nas.

Repertuar

19 stycznia, godz. 16:00

20 stycznia, godz. 16:00

21 stycznia, godz. 15:00

RODZAJE I CENY BILETÓW

normalne – 60 zł

ulgowe – 50 zł

Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html

Giełda Antyków i Rozmaitości

W ten weekend w Galerii Olimp odbędzie się kolejna edycja Giełdy Antyków i Rozmaitości. W piątek i sobotę zainteresowani będą mieli okazję poszperać w starociach i znaleźć coś interesującego dla siebie. Wystawcy z całej Polski oferować będą m.in.: antyczne meble, przedmioty artystyczne, elementy wyposażenia domu, biżuterię, instrumenty muzyczne, szkło, sztućce, a także oryginalne drobiazgi i bibeloty.

Stoiska zlokalizowane będą na patio głównym Galerii, w pobliżu sklepów Czekoladowa Solidarność i Apart, czynne w godzinach otwarcia Galerii.

Tamara Łempicka – ponad granicami | Oprowadzanie kuratorskie

Niesłabnące zainteresowanie twórczością Tamary Łempickiej, współpraca z rodziną malarki oraz z prowadzoną przez nią fundacją Tamara Lempicka Estate pozwoliła nam na rozpoczęcie szeroko zakrojonych starań o stworzenie stałej ekspozycji poświęconej życiu i twórczości Tamary Łempickiej na Zamku Lubelskim. W niedzielę 21 stycznia o godz. 10.00 zachęcamy do wzięcia udziału w pierwszym w nowym roku oprowadzaniu kuratorskim po wystawie. Oprowadzanie poprowadzi Łukasz Wiącek, kurator wystawy “Tamara Łempicka – ponad granicami”. Bilety dostępne na stronie: www.bilety.mnwl.pl oraz w kasie Muzeum Narodowego w Lublinie.

Zwiedzanie Teatru Osterwy

Po długiej przerwie Teatr Osterwy wraca do cieszącego się ogromnym zainteresowaniem zwiedzania. To już ostatni moment żeby zobaczyć go w kształcie niezmienionym od 137 lat, bo w przyszłym roku gmach teatru zacznie się zmieniać. Zachęcamy do spaceru po zakamarkach teatru niedostępnych dla publiczności. Tylko teraz będzie można stanąć na scenie, na której grała Helena Modrzejewska, Gabriela Zapolska i najwybitniejsi aktorzy 20-lecia międzywojennego z patronem teatru Juliuszem Osterwą na czele. Tylko teraz będzie można poznać teatralne machiny i samemu wywołać wiatr lub grzmoty. Wyjątkową przewodniczką w tej wyprawie będzie Anna Nowak – aktorka, pasjonatka historii i dobry duch teatru. Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin i jest przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych. Zwiedzanie zaplanowane jest na niedzielę od godz. 15:00. Bilety w cenie 35 zł.

Noworoczny Koncert Wiedeński 2 | Orkiestra Księżniczek

Już w ten piątek do CSK powróci Noworoczny Koncert Wiedeński z nowym programem. Od godz. 17:00 uczestnicy będą mogli posłuchać połączenie klasycznej wiedeńskiej formy i kunsztu z młodością, wdziękiem, werwą i niespotykaną muzykalnością artystów wykonujących to jedyne w swoim rodzaju widowisko. Zabrzmią największe, ponadczasowe i wiecznie bliskie sercom melomanów przeboje króla walca – Johanna Straussa, nie zabraknie także popisowych arii z najsłynniejszych operetek “Zemsta nietoperza”, “Baron cygański”, “Wesoła wdówka”, “Księżniczka czardasza” oraz “Kraina uśmiechu”. Na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści międzynarodowej estrady, artyści występujący w największych polskich i światowych salach koncertowych. Bilety od 149 zł.

Czy pamiętasz? Koncert dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie w wykonaniu Piwnicy pod Baranami.

Artyści słynnej Piwnicy pod Baranami zapraszają na koncert pt. „Czy pamiętasz?”, który odbędzie się w sobotę w CSK o godz. 19:00.. To muzyczno-poetycki hołd dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie. Ewa Demarczyk i Marek Grechuta to diamenty, które pojawiają się raz na kilka dekad. Ich wyjątkowe głosy i interpretacje są nie do podrobienia. Ewa Demarczyk zadebiutowała na scenie Piwnicy pod Baranami w 1962 roku, na której szybko została okrzyknięta czarnym Aniołem Piwnicy. Marek Grechuta debiutował z zespołem Anawa w Krakowie w 1966 roku. Występy artystów zachwycały publiczność nie tylko krakowską, ale nawet obcojęzyczną. Bilety od 73 zł.

Między Światami. Dybuk. Esej sceniczny

W ten weekend Teatr Osterwy zaprasza na historie o istotach „nie z tego świata”. Legendy ludowe, podania i wierzenia stały się inspiracją dla jednego z najsłynniejszych utworów kultury jidysz. Ponad sto lat temu pisarz i badacz folkloru żydowskiego, Szymon An-ski, stworzył sztukę teatralną „Dybuk”. Tekst ten i postać jego autora, zainspirowały esej sceniczny Radka Stępnia, który pyta o sens i aktualny wymiar duchowości oraz o to, co pozostało dziś z dawnego żydowskiego Lublina. W ten sposób powstał spektakl na motywach „Dybuka” i historii żydowskiego miasta. Z dramatu An-skiego zaczerpnięte zostały fragmenty tekstu, który stał się pretekstem łączącym dylematy współczesnego artysty z krajobrazem żydowskiego miasta i szerzej rozumianą kulturą chasydzką w tej części świata.

Repertuar:

19 stycznia 2024, godz. 19:00

20 stycznia 2024, godz. 19:00

21 stycznia 2024, godz. 18:00

RODZAJE I CENY BILETÓW

Promocyjne ceny biletów normalnych 45 zł

ulgowe od 20 do 75 zł w zależności od miejsca

Oszuści | Spektakl komediowy Och-Teatr

W niedzielę o godz. 18:30 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego odbędzie się spektakl komediowy “ Oszuści” w wykonaniu Och-Teatru. Bilety w cenie od 84 zł.

Trzy związki: dwa małżeństwa i młodzi kochankowie stojący przed decyzją – ślub czy rozstanie? „Oszuści” to wspaniała komedia zbudowana na sieci małych i dużych kłamstw.

Michelle i Allen są ze sobą już dwa lata. Oboje mają wątpliwości, czy spędzić ze sobą resztę życia. Zwracają się po radę do swoich rodziców. Czy mogą spodziewać się szczerej odpowiedzi? W ramach zacieśniania więzi organizują kolację, podczas której wszyscy mają się lepiej poznać. Ten wieczór wywróci ich życie (lub życie trzech par) do góry nogami.

W spektaklu „Oszuści” z dużą lekkością stawiane są trudne pytania – o kondycję współczesnej rodziny i małżeńską nudę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments