Historia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie sięga 1944 r. Z okazji jubileuszu 80-lecia Uczelni rozpoczynamy obchody, które potrwają przez cały rok. Przed nami m.in. uroczysta inauguracja roku akademickiego połączona z posiedzeniem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, spotkanie rektorów zrzeszonych w konsorcjum Alliance for European Universities ATHENA, wielki zjazd absolwentów, a także liczne wydarzenia naukowe, studenckie i kulturalne.

– 80-letni jubilat, jakim jest nasz Uniwersytet, ma się całkiem nieźle. Jest dynamicznie rozwijającą się Uczelnią, która ma nowe wyzwania, ale i pomysły na budowanie dobrej marki. Chcemy pochwalić się wszystkimi elementami, które składają się na obecną kondycję Uniwersytetu, nawiązując w oczywisty sposób do jego historii i tradycji – mówił podczas konferencji prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

Świętowanie obchodów rozpocznie się 19 stycznia wyjątkowym koncertem symfonicznym w Filharmonii Lubelskiej z udziałem m.in. Chóru Akademickiego UMCS i słynnego, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej argentyńskiego kompozytora Martína Palmeriego.

Duży wkład w obchody wnoszą przedstawiciele społeczności akademickiej. – Studenci, z których jesteśmy niezwykle dumni, pracują nad spektaklem muzyczno-literackim o Marii Curie zatytułowanym „Pierwiastki Życia”. Premiera odbędzie się 4 kwietnia, zaplanowane są także seanse dla szkół, którym chcemy przybliżyć naszą patronkę – podkreśla prof. Jan Pomorski.– Niezwykle ważnym wydarzeniem będzie Międzynarodowy Kongres Marii Curie pn. „Innowacja jest kobietą”. Pokażemy to hasło zarówno pod kątem nauki, biznesu, jak i edukacji. Kongres połączony będzie z Konferencją Rektorów Uniwersytetów Polskich, która zawita wówczas do Lublina, oraz spotkaniem rektorów Konsorcjum Uniwersytetów Europejskich – ATHENA.

Dbając o dobre relacje z absolwentami Uniwersytetu (których obecnie jest już ponad 267 tysięcy) zaplanowano również zjazd absolwentów UMCS. Z wydarzeń kulturalnych przed nami jeszcze koncert Orkiestry Kameralnej pod batutą Agnieszki Duczmal, występ zespołu Henryka i Doroty Miśkiewiczów, a także zaduszki jazzowe, podczas których będziemy wspominać profesorów i osoby zasłużone dla Uczelni.

W ramach jubileuszu powstały także: logotyp (zaprojektowany przez dra Karola Pomykałę), który będzie obowiązywał przez 2024 rok w całej uniwersyteckiej korespondencji, grafika jubileuszowa (autor Szymon Strużyński) oraz limitowana seria Medali 80-lecia UMCS (wg projektu dra Radosława Skóry).

Program wydarzeń głównych

19.01.2024 Koncert symfoniczny. „The Spirit of Tango – Misa a Buenos Aires”

(Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie)

06.03.2024 Odnowienie doktoratu prof. dr. hab. Mariana Harasimiuka

(Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS)

04.04.2024 Spektakl muzyczno-literacki o Marii Curie-Skłodowskiej „Pierwiastki Życia”

(ACKiM UMCS Chatka Żaka)

04.2024 Sesja z okazji 90. urodzin dhc UMCS prof. dr. hab. Krzysztofa Pomiana

„Twarze Uniwersytetu – doktorzy honoris causa UMCS”

05.2024 Lublinalia 2024 – Lubelskie Dni Kultury Studenckiej

16.05.2024 Koncert jazzowy zespołu Henryka i Doroty Miśkiewiczów

(ACKiM UMCS Chatka Żaka)

05.2024 Konferencja „Miastotwórcza funkcja Uniwersytetu” pod patronatem Prezydenta Miasta Lublin i Związku Uczelni Lubelskich

06.2024 Konferencja „UMCS dla Lubelszczyzny” pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego

09.2024 XX Lubelski Festiwal Nauki

05.10.2024 Zjazd Absolwentów UMCS połączony z balem

21-22.10.2024 Międzynarodowy Kongres Marii Curie „Innowacja jest kobietą” połączony

z posiedzeniem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP)

i spotkaniem rektorów konsorcjum Uniwersytetów Europejskich – ATHENA

(Lubelskie Centrum Konferencyjne)

22.10.2024 Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal (Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie)

23.10.2024 Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 na UMCS

(Aula Uniwersytecka UMCS)

08.11.2024 Zaduszki akademickie „UMCS wspomina swoich Profesorów”

(ACKiM UMCS Chatka Żaka)

19.12.2024 Koncert świąteczny na zakończenie obchodów 80-lecia UMCS

(ACKiM UMCS Chatka Żaka)

– data wkrótce – Uroczystość wręczenia dhc UMCS prof. dr hab. Małgorzacie Witko

z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (Aula Uniwersytecka UMCS)

Źródło: UMCS
Fot. Bartosz Proll/ UMCS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments