Coraz częściej kobiety stawiają na popularną „hybrydę”. Dlatego firmy kosmetyczne prześcigają się w coraz to lepszych lakierach hybrydowych. Co jednak zrobić, by nie zaszkodzić naszym paznokciom i czego się wystrzegać podczas używania takich specyfików.

Lakier hybrydowy to nic innego jak polimerowa odmiana lakieru do paznokci, charakteryzująca się wysokim poziomem trwałości i intensywnością barw, przez bardzo mocną pigmentację produktu.

W składzie lakierów znajdują się metale ciężkie oraz chemiczne związki. Nałożenie warstwy lakieru hybrydowego i następnie utwardzenie go powoduje brak dostępu powietrza do paznokcia, który źle wpływa na kondycje paznokcia. Lakier hybrydowy często zmywamy w warunkach domowych acetonem kosmetycznym, który wysusza płytkę paznokcia, przez co stają się one cienkie i słabe.

– Dlatego ważne jest, by powierzyć zdjęcie lakieru hybrydowego kosmetyczce, która się na tym zna. Samemu można bardzo łatwo uszkodzić płytkę paznokcia – mówi dyplomowana kosmetyczka, Elżbieta Szadkowska.

Na co uważać

Lakiery hybrydowe należą do grupy materiałów światłoutwardzalnych. Oznacza to, że promieniowanie UV powoduje zmianę stanu skupienia produktu, który z formy płynnej przechodzi w stan utwardzonej masy. Polimeryzacja – czyli reakcja w którą chodzi lakier, a fakt, że na pierwszy rzut oka lakier hybrydowy wydaje się być prawidłowo naświetlony nie oznacza, że produkt jest utwardzony pod względem chemicznym.

Zbyt krótki czas utwardzania, za słaba lampa, za gruba warstwa produktu, niedokładne przemycie paznokcia odtłuszczaczem, zalewanie skórek, wycieranie zalanych skórek paznokciem, ocieranie pędzla o rękawiczkę, praca z niewyczyszczonym pędzlem, niedokładne przecieranie butelek lakieru, kontakt produktu ze skaleczoną skórką – to wszystko może stać się przyczyną powstawania poparzeń chemicznych, często mylonych z uczuleniami

Choroby paznokci

Poparzenia chemiczne, grzybica, deformacja paznokcia, zniszczone, rozdwajające się paznokcie, wysuszona płytka paznokcia to niektóre ze skutków ubocznych, które mogą (ale nie muszą) wystąpić przy okazji wykonywania tzw. „hybryd”. Z powodu nieprawidłowo wyciętych skórek może pojawić się zapalenie wału paznokciowego, czyli tzw. zanokcica. Białe plamki pojawiające się na płytce paznokcia oznaczają brak odpowiednich witamin w diecie lub użycie złego pilnika podczas przygotowania paznokcia do położenia lakieru.

Jak chronić paznokcie

By chronić swoje paznokcie, wskazane są przerwy w używaniu lakieru hybrydowego. W czasie przerwy należy stosować odżywki do paznokci, które będą chronić płytkę.

– Pielęgnacja olejkiem jojoba czy olejkiem rycynowym, zażywanie witamin z grupy B oraz zażywanie magnezu, cynku, czy krzemu może bardzo poprawić kondycję płytki paznokcia. Podczas wykonywania domowego manicure należy ostrożnie używać pilnika, nie powinno się zbyt raptownie piłować boków paznokcia, by nie naruszyć brzegu jego płytki – ostrzega dyplomowana kosmetyczka, Elżbieta Szadkowska.

Wspomaganie leczenia

Na rozdwajające się paznokcie zalecany jest napar z kopru włoskiego (paznokcie trzeba moczyć 5 minut w naparze z kopru włoskiego. Kurację należy stosować przez 2 tygodnie). Na pękające paznokcie najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie siemienia lnianego.

Jeśli płytkę paznokcia zaatakuje grzybica konieczna będzie wizyta u dermatologa. Jeśli mamy zniszczone paznokcie najlepsza będzie kuracja regeneracyjna. To nic innego jak kilkutygodniowy odpoczynek od wszelkich lakierów. Należy obciąć paznokcie do minimum, dodatkowo należy nawilżać i moczyć paznokcie w olejkach np. rycynowym czy migdałowym lub w żelatynie.

Ważne

Pamiętajcie, na zdrowej płytce paznokcia lakier hybrydowy trzyma się dłużej. Na cienkiej, chorej i rozdwajającej się trzyma się krócej. Dlatego, chcąc by lakier hybrydowy trzymał nam się długo i nie niszczył nam paznokci, należy dbać odpowiednio o ich kondycję. Przede wszystkim nigdy nie zrywać odchodzącego „starego” lakieru, bo wtedy zrywa się go z warstwą płytki paznokcia.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja
5 lat temu

Dobry zestaw domowy + lampa LED (bezpieczniejsza) i można robić. Trzeba dbać o higienę i będzie ok! 🙂