W czasie epidemii koronawirusa, kiedy jesteście zamknięci w czterech ścianach, możecie czuć się samotni i odczuwać przygnębiającą pustkę. Warto wówczas skorzystać z pomocy specjalistów, którzy bezinteresownie Was wysłuchają i każdemu udzielą telefonicznego bądź wirtualnego wsparcia.

Obecnie w wielu lubelskich instytucjach uruchomiono specjalne telefony zaufania i darmową pomoc online. W ustalonych godzinach, wsparcia udzielą Wam więc psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy oraz pedagodzy. Aby skorzystać z darmowych konsultacji, wystarczy zadzwonić pod podane niżej numery, skorzystać z popularnych komunikatorów jak Skype czy Facebook lub napisać wiadomość na dany adres e-mailowy.

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie służy w kryzysie

W lubelskim Centrum Interwencji Kryzysowej świadczona jest między innymi bezpłatna pomoc psychologów, którzy pomogą Wam, kiedy przeżywacie kryzys, zostaliście sami
z jakimś problemem lub gdy żyjecie w ciągłym stresie.

Obecnie w placówce działają dwa główne telefony zaufania, a z psychologicznych porad mogą skorzystać dorośli, a także dzieci i młodzież. To najdłużej trwające dyżury specjalistów. Pierwszy z nich jest dostępny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu i w tym przypadku należy dzwonić lub pisać pod numer: 733 588 900. Od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-19:00 można natomiast skorzystać z jednego z dwóch kontaktów: 733 588 600 lub 81 466 55 46.

Od marca aktywowano również dodatkowe linie psychologiczne, interwencyjne i prawne. Dodatkowo oprócz możliwości telefonowania można też napisać na adres e-mail: pomoc@cik.lublin.eu.

Instytucje niosące społeczną pomoc

Wsparcie psychologiczne oferuje także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Mieszkańcy Lublina mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy telefonicznej od godziny 7:30 do 19:00 we wszystkie dni oprócz piątku, soboty i niedzieli. Można więc dzwonić pod następujące numery telefonów: 81 466 55 48, 81 466 55 47, 81 466 55 46 lub 603 780 650.

Podobną pomoc dla Lublinian oferuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie, w którym dyżuruje psycholog Agnieszka Dubielis. Można się z nią skontaktować, wybierając numer telefonu: 604 132 954.

Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie to również odpowiednie miejsce, aby uzyskać darmowe porady psychologów zatrudnionych w tej instytucji. Z bezpłatnych konsultacji można skorzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 7:45-14:00. Dostępne telefony to: 506 174 359 i 502 967 947.

Wsparcie publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych

Klienci Zespołu Poradni Nr 1 i 3 oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 7 w Lublinie, a także wszystkie inne osoby, które czują, że potrzebują pomocy psychologicznej, mogą skontaktować się z którąś z tych instytucji.

Zespoł Poradni Nr 1 udziela porad pod numerem telefonu: 509 731 851, a kontakt do pracowników Zespół Poradni nr 3 to: 81 741 09 30 oraz 501 37 00 90.

Do specjalistów można także wysłać wiadomość, korzystając z ich poczty służbowej. Godziny pracy oraz adresy mailowe można znaleźć na stronie internetowej poradni – www.zp3.lublin.pl/.

Wsparcia z zakresu psychologii czy pedagogiki udziela też Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 7 w Lublinie. To pomoc skierowana przede wszystkim do rodziców, którzy między innymi nie wiedzą jak zorganizować czas swojemu dziecku, chcą zadbać o swoje relacje rodzinne, pragną dowiedzieć się jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami podczas epidemii, obawiają się o swoją przyszłość lub po prostu chcą porozmawiać.

Psychologowie i psychoterapeuci dyżurują tu od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 pod numerem telefonu: 81 532 80 78, a także od godziny 16:00 do 20:00, a w ciągu tego dyżuru należy dzwonić pod numer: 535 769 900.

Pomoc w ramach fundacji, organizacji i stowarzyszenia

Lubelska Fundacja Sempre a Frente zajmująca się realizacją programów edukacyjnych, profilaktycznych i informacyjnych dla osób z niskimi kompetencjami społecznymi zdecydowała się na bezinteresowną pomoc online. Dla osób, które potrzebują rozmowy i wsparcia uruchomiono dyżur we wszystkie dni oprócz weekendu.

Pracownicy fundacji pracują w poniedziałek w godzinach 11:00-20:00, a od wtorku do piątku od godziny 9:00 do 18:00. Wszelkie porady udzielane są pod numerem telefonu: 690 080 886 lub w formie elektronicznej, czyli za pomocą poczty e-mail: przystanek@sempre.org.pl i komunikatora Skype: Sempre Online Lublin.

Tutaj – https://tiny.pl/7tmp6 znajdziecie pełny grafik sześciu specjalistów – psychologów, terapeutów i pedagogów, którzy czekają na Wasz odzew.

Podobną pomoc oferuje Lubelski Oddział Okręgowy PCK. W tej organizacji uruchomiono specjalną telefoniczną linię wsparcia psychologicznego dostępną codziennie w godzinach 10:00-22:00. Należy dzwonić pod numer: 22 230 22 07. Telefony odbierają psycholodzy-wolontariusze.

Kolejną instytucją, która udostępniła możliwość bezpłatnych profesjonalnych porad jest Lubelskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Stowarzyszenie od wielu lat pomaga osobom mającym zaburzenia psychiczne. Dzwoniąc pod numery telefonów – 783703500, 783403200 i 783 503 800 uzyskamy wsparcie psychologów, psychiatrów, psychoterapeutów, psychoterapeutów uzależnień, terapeutów środowiskowych czy pracowników socjalnych. Dyżurują oni od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 20:00.

Także Centrum Wolontariatu w Lublinie prowadzi własny telefon zaufania, oferując nieodpłatne wsparcie psychologiczne. Dyżury psychologów odbywają się tutaj w godzinach 8:00-20:00 pod numerem telefonu: 663 551 680.

Lubelskie uniwersytety w akcji

W ramach akcji Przyjazny Uniwersytet, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne, z jakimi borykają się studenci, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oferuje telefoniczne i zdalne wsparcie psychologiczne online (poprzez wideorozmowę czy konwersację na czacie) dla pracowników, studentów i doktorantów tej uczelni. Pomoc sprawowana jest przez wybrane jednostki oraz specjalistów pracujących przy UMCS.

Ponadto poza pomocą specjalistów w ramach projektu Przyjazny Uniwersytet na bezpłatne wsparcie psychologiczne można liczyć ze strony pracowników Instytutu Psychologii UMCS. Skorzystać może z niego każdy, kto odczuwa negatywne emocje związane z obecną pandemią takie jak: poczucie wyobcowania, zagrożenie, lęk czy obniżony nastrój.

Aby otrzymać stosowną pomoc, wystarczy użyć Facebooka czy Skype’a, a dodatkowo ze specjalistami można się także skontaktować telefonicznie. Wykaz ich dyżurów znajduje się bezpośrednio pod tym linkiem: https://tiny.pl/7tmlq.

Na prośbę wojewody lubelskiego Lecha Sprawki wsparcia udziela również Katolicki Uniwersytet Lubelski. To tutaj może Wam pomóc aż 30 psychologów i psychoterapeutów z Instytutu Psychologii KUL. Ze specjalistami można skontaktować się przez telefon od poniedziałku do soboty (numer: 81 445 40 80), wysyłając e-mail na adres – wsparcie@kul.pl, jak i poprzez komunikator Skype, wybierając użytkownika: wsparcie.kul. Jeśli nie masz zainstalowanego komunikatora Skype, możesz również zadzwonić do Poradni Zdrowia KUL pod numer: 81 445 33 97, gdzie otrzymasz kontakt do jednego ze specjalistów, który na co dzień przeprowadza wideorozmowy.

Niedawno do akcji dołączyli także studenci psychologii, którzy w ramach inicjatywy poMOC MŁODYCH pracują pod okiem swoich wykładowców, kierując swoją pomoc do studentów i młodzieży szkolnej.

Ponad 100 osób czeka więc na Wasz odzew. Można się z nimi skontaktować poprzez Skype (login – poMOC MŁODYCH) gdzie przeprowadzane są video-czaty lub wysłać mail na adres: pomocmlodych@gmail.com. Drugą formą kontaktu są media społecznościowe, czyli Facebook: Pomoc Młodych lub Instagram: pomoc_mlodych.

Każdy otrzyma bezinteresowną pomoc nawet w języku niemieckim czy angielskim, a z pomocy wolontariuszy mogą też skorzystać osoby z uszkodzonym słuchem oraz ci, którzy mają trudność w komunikowaniu się. Harmonogram dyżurów na Skype i na Facebooku znajdziecie tutaj: https://tiny.pl/7tmlt.

Kolejną uczelnią, która zdecydowała się na udzielenie pomocy psychologicznej w czasie koronawirusa, jest Uniwersytet Medyczny. Pracownicy I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 uruchomili więc linię telefoniczną o nazwie „PomocwKryzysie”. To wsparcie dla wszystkich, którzy emocjonalnie nie radzą sobie z obecną sytuacją. Dotyczy to szczególnie pracowników ochrony zdrowia, czyli lekarzy, pielęgniarek czy ratowników i innych służb na co dzień pomagającym nam przetrwać epidemię.

Aby anonimowo skontaktować się z dyżurującymi psychologami lub psychiatrami należy dzwonić pod dwa numery telefonów – 603 914 505 i 603 914 489 w godzinach 9:00-18:00 od poniedziałku do piątku. Porady są bezpłatne. Jeśli nie chcecie telefonować, możecie też napisać do specjalistów na adres e-mail: pomocwkryzysie@spsk1.lublin.pl.

To nie wszystko, ponieważ Uniwersytet Medyczny oferuje również wsparcie dla swoich studentów i pracowników. Psychologowie udzielą im konsultacji on-line przez komunikator Skype lub telefonicznie. Pod tym adresem znajdziecie nazwiska specjalistów wraz z telefonami, pod które należy dzwonić i terminy dyżurów – https://e-csm.umlub.pl/wp/.

Warto też wspomnieć o linii telefonicznej, którą uruchomiła Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji. Dyżury psychologów odbywają się od wtorku do czwartku w godzinach 9.00-14.00 pod numerem telefonu: 81 749 32 20.

Dyżury jednostek organizacyjnych województwa lubelskiego

Zarówno pracownicy Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, jak i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie udzielają obecnie konsultacji psychologiczno-pedagogicznych. Pomoc odbywa się telefonicznie i jest skierowana do osób, które czują lęk, niepokój czy znajdują się w kryzysie związanym z epidemią.

Dzwoniąc pod numer telefonu: 81 478 12 34 w godzinach 9:00-14:00 każdy ma szansę porozmawiać z doświadczonym psychologiem.

Jeśli natomiast chodzi o Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, to w tej instytucji również możemy uzyskać telefoniczne porady z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Mimo iż wsparcia udzielają tu specjaliści, którzy na co dzień pracują w ośrodku adopcyjnym, to rozmowa nie musi dotyczyć jedynie zagadnień związanych z przysposobieniem dzieci. Pracownicy wysłuchają także osób, które skarżą się na złe samopoczucie i pogorszenie swojego stanu psychicznego.

Specjaliści odbierają telefony w godzinach 8.00-15.00 w czterech lubelskich miastach:

* w Lublinie pod numerem telefonu: 81 528 76 19 lub 535 287 620,

* w Białej Podlaskiej – 83 343 64 54,

* w Chełmie pod numerem telefonu: 82 565 54 23,

* w Zamościu – 84 627 93 85.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] by przejść na podstronę z adresami i mapką dojazdu do naszych oddziałów. Tutaj znajdziesz link do strony, na której znajdują się dane darmowych miejsc pomocy […]