Opalając się stosujmy filtry dobrane do karnacji – radzi prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Dermatolog opowiedziała nam o przebywaniu na słońcu zarówno po przebytym zakażeniu koronawirusem, jak i szczepieniu.
Ostatnio pojawiły się badania zagranicznych naukowców, które sugerują, żeby ozdrowieńcy nie wystawiali się na słońce, bo ich skóra jest delikatniejsza niż przed zakażeniem. Jak COVID-19 wpływa na naszą skórę?
– Promieniowanie ultrafioletowe ma wiele błogosławionych skutków, np. pod postacią syntezy witaminy D, czy zwiększenia ilości serotoniny, która poprawia nam nastrój. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że to promieniowanie osłabia układ immunologiczny skóry. Nie jest wykluczone, , że może się to przełożyć na funkcjonowanie układu odpornościowego , szczególnie u osób po infekcji . Z tego względu należałoby rozważyć wstrzymanie się od ekspozycji na promieniowanie słoneczne czy wakacyjny wyjazd zaraz po chorobie.
Czekają nas bardzo wysokie temperatury. Powinniśmy uważać?
– Tak i również należy zachować ostrożność. Tak naprawdę nie ma żadnego przepisu, ile można przebywać na słońcu, ale ważny jest tutaj zdrowy rozsądek. Jeżeli ktoś się już czuje dobrze, to stosując preparaty z filtrem, w sposób umiarkowany może z tego słońca korzystać. Pamiętajmy, że niekontrolowane korzystanie z promieniowania słonecznego może wywołać poparzenia na skórze, czyli duże odczyny rumieniowe, po których mogą nawet pozostawać blizny. , Natomiast jeśli ekspozycje na promieniowanie słoneczne są często powtarzane, szczególnie u osób z jasną karnacją, to dawki promieniowania się sumują i mogą w przyszłości prowadzić do rozwoju różnych nowotworów na skórze, zarówno u osób, które chorowały na COVID-19, jak i tych, które nie chorowały. Dlatego ze słońca powinno się korzystać z umiarem.
Jak ozdrowieńcy powinni chronić się przed słońcem?
– Jeżeli osoba po przechorowaniu COVID-19 chce przebywać na słońcu to obowiązkowo powinna stosować kremy z filtrem, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania i przed działaniem na układ immunologiczny skóry. Praktycznie każdy krem z filtrem powinien być stosowany cztery razy na dobę. Jeśli kąpiemy się np. w jeziorze czy morzu, to po kąpieli krem z filtrem powinien być dodatkowo nałożony. Myślę, że po ciężkiej infekcji powinno się nieco odczekać i rozsądnie podejść do korzystania ze słońca.
Czy ozdrowieńcy mogą być bardziej narażeni na zachorowanie np. na czerniaka?
– Prawdopodobnie takich badań jeszcze nie ma. Wszystko zależy od predyspozycji ozdrowieńca. Jeżeli ozdrowieniec ma jasną karnację, lub w rodzinie był już przypadek występowania czerniaka, czy ma zespół wrodzonych zanamion dysplastycznych, lub przybte w dzieciństwie poparzenie słoneczne to na pewno ryzyko wystąpienia czerniaka jest większe. Są to czynniki, które sprzyjają występowaniu czerniaka, więc tym bardziej dotyczą one ozdrowieńców.
Ile powinniśmy odczekać po zakażeniu lub szczepieniu zanim zaczniemy się opalać?
– To wszystko zależy od tego, jakie mamy samopoczucie po przebyciu zakażenia i jak je przechodziliśmy. Jeżeli COVID osoba przechowała lekko to szybciej ma szansę wrócić do pełnego zdrowia, ale nie jest to regułą. Nawet po przebyciu lekkiego COVID-u mogą pojawić się w niedalekiej przyszłości poważne powikłania. Jeżeli dana osoba się dobrze czuje i nie występują u niej powikłania, to umiarkowanie może ze słońca korzystać stosując kremy fotoprotekcjne. Natomiast osoba, która ciężko przeszła COVID, miała zmiany płucne czy inne zmiany narządowe, to powinna nieco odczekać, wrócić do pełni sił, a potem korzystać ze słońca. Podobnie po szczepieniu.
Czy osoby zaszczepione również powinny uważać z opalaniem?
– Na pewno jeżeli chce się korzystać ze słońca, to należy stosować odpowiednie filtry dobrane do karnacji skóry. Jeżeli ktoś ma karnację skóry ciemną, czyli czwarty fototyp podobny do włoskiego czy hiszpańskiego to takie osoby mają bardzo wysoką własną naturalną fotoprotekcje. Natomiast osoby z jasną karnacją bezwzględnie muszą kremy fotoprotekcyjne stosować.