Ograniczenia, które spowodowała epidemia koronawirusa, zmieniły nasz tryb życia, a także codzienne nawyki. Wielu z nas dużo mniej się rusza i zapomina o zdrowych nawykach. Jednym z nich jest picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Woda, sama w sobie nie uchroni nas przed zakażeniem, ale odwodnienie powoduje, że nasz organizm traci ochronę na wielu frontach.

Woda jest najważniejszym składnikiem naszego organizmu, stanowi ona od 51% (u kobiet) do 60% (u mężczyzn) masy ciała. Picie wody służy nie tylko zaspokajaniu pragnienia, ponieważ pełni ona w naszym organizmie szereg ważnych zadań. Bez odpowiedniego nawodnienia nasz organizm już po kilku dniach przestałby prawidłowo funkcjonować. Mniejsza aktywność fizyczna i przebywanie w domu, nie sprawiają, że przestajemy tracić wodę.

Najwięcej wody tracimy z moczem, codziennie jest to około 1,5–1,8 litra. Przez powierzchnię skóry wydalamy dziennie od 0,5 do 1,0 litra wody (ilość wody rośnie w przypadku upałów czy intensywnych ćwiczeń fizycznych). Wodę tracimy również podczas każdego oddechu – płucami wydychamy średnio około pół litra wody na dobę. Do dobowej straty doby należy jeszcze dodać tą, traconą przez przewód pokarmowy, a jest to około 150-300 ml wody. W sumie, w ciągu doby tracimy około 2,5-3 litrów wody. Te straty powinniśmy codziennie uzupełniać.

Dlaczego warto pić wodę

Woda wspomaga wydalenie z organizmu szkodliwych i zbędnych składników przemiany materii – oczyszcza organizm. Zawarta w ślinie i sokach żołądkowych woda wspomaga trawienie, umożliwiając formowanie kęsów, przełykanie oraz transport pokarmu.

Picie wody hamuje uczucie głodu i przyspiesza metabolizm, co wspiera odchudzanie. Jednym z najprostszych sposobów na wykorzystanie właściwości wody do odchudzania, jest wypicie szklanki wody około 20 minut przed posiłkiem. Zapewni uczucie sytości i pozwoli zmniejszyć ilość zjedzonego pokarmu.

Picie odpowiedniej ilości wody pomaga zredukować zmęczenie, poprzez utrzymanie optymalnego nawodnienia organizmu i dotlenienie mózgu oraz wszystkich tkanek. Zapewnienie właściwej ilości wody ma kluczowe znaczenie dla poprawy koncentracji i wydajności. A mówiąc o wydajności, to woda poprawia również tę fizyczną. Przy niedoborze płynów, zmniejsza się możliwość mięśni do wykonywania skurczów i spada ciśnienie krwi, odpowiadające za dotlenienie organizmu. Odwodnienie znacząco zmniejsza więc naszą wytrzymałość. Ponadto prawidłowe ilości wody zapewniają dobry nastrój, samopoczucie i ogromną dawkę pozytywnej energii.

Picie odpowiednich ilości wody pomaga również zapobiegać rozmaitym dolegliwościom jak np. bóle głowy, zaparcia czy też niektóre choroby serca. Woda może również ulżyć podczas zgagi. Nie zapominajmy również, że woda reguluje temperaturę organizmu, co ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jest podstawowym składnikiem wszystkich płynów ustrojowych. Jej niewielkie ilości gwarantują ochronę dla mózgu, pęcherzyków płucnych, rdzenia kręgowego, gałki ocznej oraz dla rozwijającego się płodu. Dzięki wodzie, mamy także zapewnioną właściwą ruchomość stawów.

Dlaczego picie wody jest ważne podczas epidemii koronawirusa

Jak już wspominaliśmy, woda sama w sobie, nie uchroni nas przed zarażeniem, jednak niedobór płynów prowadzi do niebezpiecznych konsekwencji takich jak:

• zagęszczenie krwi, co znacząco obciąża układ sercowo-naczyniowy,

• zagęszczenie flegmy, co może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu oskrzeli i skutkować zwiększonym ryzykiem zaburzeń oddechowych,

• zwiększenie ryzyka powikłań bakteryjnych.

Jak i kiedy pić wodę

Nasze organizmy nie są w stanie magazynować wody, należy więc ją regularnie uzupełniać. Nie należy z tym czekać, aż do wystąpienia pragnienia, które jest sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie jest za mało wody. Warto wyrobić sobie nawyk regularnego picia wody.

Zapotrzebowanie na wodę jest podobne dla każdego z nas. Na różnicę w zapotrzebowaniu wpływ ma nasz styl życia, aktywność, wiek, płeć, stan zdrowia oraz czynniki zewnętrzne, jak pogoda, wilgotność powietrza, dieta. Żeby obliczyć indywidualne zapotrzebowanie na wodę, można skorzystać z metody uwzględniającej masę ciała. Na każdy kilogram masy ciała przypada 30 ml wody, dlatego zapotrzebowanie na wodę dla osoby ważącej 70 kg będzie wynosić 2100 ml.

Picie wody warto rozpocząć tuż po przebudzeniu, wtedy szklanka ciepłej wody ma zbawienny wpływ na organizm odwodniony po nocy. Warto również wypijać szklankę wody na 15-20 minut przed każdym posiłkiem i około godziny po. Oczywiście pić nie należy tylko zgodnie z zegarem, ale zawsze, kiedy mamy na to ochotę.

Jaką wodę pić

Jedni wolą wodę gazowaną, inni niegazowaną, są miłośnicy filtrowanej wody z kranu, albo uznający jedynie wodę mineralną. Picie każdej wody będzie miało korzystne właściwości dla organizmu. Woda gazowana, jest uznawana za bardziej orzeźwiającą, dzięki zawartości dwutlenku węgla. Nie jest ona jednak dobra dla osób zmagających się z problemami układu pokarmowego, dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dla małych dzieci. W przypadku wody niegazowanej nie ma żadnych ograniczeń. Jeżeli intensywnie trenujemy lub wykonujemy ciężką pracę fizyczną, warto sięgać po wodę bogatą w magnez. Wybierając wodę o dużej zawartości minerałów, nie tylko nawodnimy organizm, ale i unikniemy niedoboru cennych pierwiastków, zmniejszając jednocześnie ryzyko pojawienia się problemów z koncentracją, skurczami mięśni oraz większą podatnością na infekcje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments