Pływanie w ciąży jest coraz bardziej popularne ze względu na swoje zalety. To doskonały sposób na relaks, chwilę ulgi dla przeciążonych stawów i świetne przygotowanie do porodu. Jeżeli twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, to możesz pływać w basenie i korzystać z zajęć dla kobiet w ciąży lub kąpać się w morzu czy jeziorze.

Dzięki pływaniu zwiększysz wytrzymałość mięśni i jednocześnie odciążysz stawy. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w ciąży pod wpływem hormonów rozluźniają się więzadła, żeby w czasie porodu mogły rozszerzyć się kości miednicy. Ćwiczenia w wodzie zapewniają stawom bezpieczeństwo. Samo nawet leżenie w wodzie pomoże też przynieść ulgę mięśniom kręgosłupa, którego bóle bywają dokuczliwe w trakcie ciąży.

Podczas ciąży często masz obrzęki, ponieważ w twoim organizmie gromadzi się więcej płynów, masz rzadszą krew, a naczynia krwionośne są bardziej przepuszczalne. Woda, delikatnie uciskając naczynia krwionośne, poprawia krążenie krwi i przynosi ulgę spuchniętym nogom. Ćwiczenia w wodzie zmuszają mięśnie do pracy i mogą również wspierać twój organizm w walce z podniesionym poziomem cukru we krwi.

Bezpiecznie możesz pływać dowolnym stylem z wyjątkiem motylka (silne uderzanie brzuchem o wodę może wywołać skurcze macicy), ale pamiętaj, aby robić to robić rekreacyjnie. Pływaj powoli, kontrolując oddech, dopóki nie odczujesz zmęczenia. Styl i dystans dostosuj do swoich, zmieniających się wraz z rozwojem ciąży, możliwości.

Najpopularniejsze jest pływanie w basenie, wiele ośrodków prowadzi nawet specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Jeśli jesteś zdrowa, możesz też spokojnie pływać w morzu czy jeziorze (oczywiście przestrzegając pewnych zasad). Pływanie w rzece nie jest polecane kobietom w ciąży ze względu na to, że ich skażenie jest trudne do monitorowania, a zanieczyszczenia zdecydowanie większe niż innych zbiorników wodnych.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments