Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza do wzięcia udziału w Dniach Wiedzy o Mózgu. Z tej okazji uniwersytet zorganizował konferencję online, która odbędzie się w czwartek (18 marca) i w piątek (19 marca).

„Czas na umysł 3.0” to ogólnopolska konferencja kognitywistyczna, w której oprócz wykładów plenarnych przewidziano cztery warsztaty o aktualnej tematyce.

Agnieszka Fudali-Czyż zastanowi się czy nasze oceny estetyczne są zupełnie subiektywne. Paweł Fortuna i Artur Modliński porównają dzieła malarskie wykonane przez człowieka, cyborga i robota. Z kolei Jerzy Luty opowie o „instynkcie sztuki” i adaptacyjnej roli sztuki w procesie ewolucji, a prof. Włodzisław Duch w kontekście współczesnych badań nad mózgiem przybliży nam tematykę neuroedukacji. Oprócz wykładów zostaną również przeprowadzone warsztaty.

Robert Fryczkowski scharakteryzuje szanse, ale przede wszystkim zagrożenia współczesnej komunikacji elektronicznej, a klinicyści Barbara Wardowska i Stanisław Sądowski na przykładzie konkretnych pacjentów omówią skutki i neurologiczne konsekwencje przebycia choroby COVID-19. Z kolei prof. Lech Giemza, w ramach projektu Książka z plecaka, na podstawie wierszy Wisławy Szymborskiej oraz Charlesa Simica dokonana porównania postaci dyktatorów, a Jacek Jarocki przybliży nam problem szczególnie bliski osobom zainteresowanym kognitywistyką i filozofią umysłu, czyli problem reprezentacji mentalnych i percepcyjnych. Każdego dnia odbędą się również sesje studencko-doktoranckie.

Udział w konferencji, która odbędzie się na platformie MS Teams, jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Jeśli uczestnik chce otrzymać certyfikaty uczestnictwa musi wypełnić krótką ankietę rejestracyjną.

Program

Czwartek (18 marca)

Wykłady

Godz. 10:00 Włodzisław Duch – Neuroedukacja – gdzie jesteśmy i dokąd idziemy?

Godz. 11:00 Agnieszka Fudali-Czyż – Piękno ujarzmione, czyli o badaniach nad wpływem wiedzy na oceny estetyczne

Link

Warsztaty

Godz. 09:00 Robert Fryczkowski – Współczesna komunikacja elektroniczna szanse i zagrożenia

Link

Godz. 12:30 Barbara Wardowska i Stanisław Sądowski – Nasze doświadczenia w pracy z pacjentami po przechorowaniu COVID-19

Link 

Piątek (19 marca)

Wykłady

Godz. 10:00 Paweł Fortuna i Artur Modliński – Artyści czy hochsztaplerzy? Recepcja obrazów wykonanych przez człowieka, robota i cyborga – badania eksperymentalne

Link

Godz. 11:00 Jerzy Luty – Sztuka w świetle teorii ewolucji w oparciu o wybrane teorie

Link

Warsztaty

Godz. 9:00 Lech Giemza – Simic i Szymborska. Dwa wiersze o fotografiach dyktatorów z dzieciństwa

Link 

Godz. 12:30 Jacek Jarocki – Geneza i natura reprezentacji mentalnych

Link

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments