Do 30 kwietnia można rozliczyć PIT za 2020 rok w urzędzie skarbowym, lub do 2 marca w przypadku PIT-28. Oprócz tradycyjnych odliczeń od podatku, takich jak ulga na dziecko czy ulga na internet, pojawiły się też nowe, w tym ulga za wsparcie walki z COVID-19.

Z urzędem można rozliczyć się wykorzystując np. e-urząd skarbowy. – W tym roku osoby, które otrzymały PIT 11a, mogą złożyć samodzielnie zeznanie roczne. Mogą też do 30 kwietnia nie robić nic, wówczas urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie podatkowe PIT 37 za 2020 rok, które zostanie automatycznie wygenerowane w usłudze twój e-pit – informuje Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Zwrot nadpłaty podatku trwa do 45 dni. – Jeśli zeznanie zostanie automatycznie zatwierdzone albo zostało złożone elektronicznie. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy – informuje Deruś. – Aby uzyskać zwrot podatku można swój nr rachunku bankowego zgłosić do urzędu skarbowego za pomocą zeznania podatkowego lub na formularzu ZAP-3. Jeżeli natomiast rachunek był zgłoszony już wcześniej do urzędu, jest aktualny nie musimy nic robić w tym zakresie.

Emeryci lub renciści, którzy otrzymali PIT 40a i chcą przekazać 1 procent podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego mogą wskazać taką organizację w oświadczeniu PIT OP lub podatkowym. – Jeśli seniorzy chcą oddać 1 procent na tę samą organizację co rok temu nie będą musieli nic robić jeśli do 31 marca nie zostanie odwołany stan epidemii – wyjaśnia. – Jeśli podatnik otrzymał PIT 11a i chce przekazać 1 procent podatku na tę samą organizację również nie musi nic robić – zaznacza. Natomiast jeżeli chcemy przekazać 1 procent na rzecz innej organizacji pożytku publicznego to wskazujemy ją w zeznaniu, które składa się do swojego urzędu skarbowego.

Ulgi

Ulga na dziecko to możliwość odliczenia określonej kwoty za każde posiadane dziecko. Kwota odliczenia wynosi 1112,04 zł rocznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie dziecko jest to kwota 2000,04 zł, a na czwarte i kolejne 2700 zł na czwarte.

Ulga za internet to ulga, która w ciągu dwóch lat może wynieść maksymalnie 760 zł.

Ulga dla krwiodawców daje możliwość odliczenia 130 zł za każdy oddany litr. Obecnie, w przypadku osocza ozdrowieńców stawka wynosi 200 zł.

Może przysługiwać nam również ulga za składki zdrowotne ZUS, której kwota odliczenia wynika z otrzymanego od pracodawcy PIT-11.

Ulga abolicyjna, jest dla osób, które pracują za granicą i tam częściowo odprowadzają podatki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments