W niedzielę (21 sierpnia) w Muzeum Wsi Lubelskiej będziemy mogli wziąć udział w inscenizacji dożynek dworskich. Początek wydarzenia o godzinie 13:00.

Dożynki dworskie rozpoczną się dziękczynną mszą świętą w kościele z Matczyna o godz. 15:00. Bezpośrednio po uroczystości barwny orszak dożynkowy będzie przemierzał ścieżki skansenu w kierunku XVIII-wiecznego dworu z Żyrzyna.

Wydarzenie będzie próbą odtworzenia obrzędu wręczania wieńców dożynkowych gospodarzowi – właścicielowi majątku ziemskiego. Inscenizacja, która zostanie przedstawiona w muzeum nawiązuje do tradycji kultywowanych w latach trzydziestych XX w. w majątkach pp. Krychowskich na Sławinie – byłych właścicieli miejsca, na którego terenie znajduje się lubelski skansen oraz majątku Kiełczewskich w Guzówce k. Wysokiego.

Kolejnym punktem dnia będzie Potańcówka dożynkowa, która odbędzie się przy zagrodzie z Teodorówki i potrwa do godz. 23:00. Tego wieczoru do tańca przygrywać będą: Kapela Swojacy i Kapela z Morcinkowej Górki.

Bilety możecie nabyć w cenie 20 zł (bilet normalny) i 10 zł (bilet ulgowy). Kasa biletowa czynna jest do godz. 20:00

Program

Godz. 13:00-15:00 Pokaz wypieku podpłomyków w chałupie z Żukowa

Godz. 14:45-15:00 Przejście orszaku z wieńcem dożynkowym z chałupy z Urzędowa do kościoła z Matczyna

Godz. 15:00-16:00 Msza św. w kościele z Matczyna wraz z poświęceniem wieńca dożynkowego

Godz. 16:00-16:30 Przejście orszaku dożynkowego do dworu z Żyrzyna

Godz. 16:30-16:45 Inscenizacja przekazania wieńców dożynkowych gospodarzowi nawiązująca do tradycji dożynkowych z majątków pp. Krychowskich i Kiełczewskich

Godz. 17:00-23:00 Potańcówka dożynkowa przy chałupie z Teodorówki. Zagrają: Kapela Swojacy i Kapela z Morcinkowej Górki.

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments