Druga Natura – pod taką nazwą w Centrum Kultury w Lublinie od wtorku (12 listopada) możemy oglądać instalację autorstwa Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz. Instalacja powstała w ramach 23. edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca i będzie dostępna do niedzieli (17 listopada).

Instalacja jest uzupełnieniem spektaklu, który w ramach wydarzenia możemy oglądać pod tą samą nazwą. Tak jak i instalacja, podejmuje on tematykę nazistowskiej przemocy, która oparta o kryteria rasowe doprowadziła do śmierci milionów ludzi. Artystyczny dwugłos ukazuje powiązanie nazistowskiego ludobójstwa z przemocą wobec natury, która była jego kamuflażem.

W swojej pracy artystki wzorują się również na biografii Poli Nireńskiej – choreografki i tancerki, która była polską Żydówką. I choć Nireńska sama uniknęła śmierci podczas zagłady, straciła większość swojej rodziny.

Kontekstem dla performance’u jest instalacja, ogród Karoliny Grzywnowicz, która w całości jest złożona z roślin. Artystka uważa, że przyroda również była przedmiotem nazistowskiego terroru.

Praca Siniarskiej i Grzywnowicz zwraca uwagę na trwanie w otaczającym nas krajobrazie eko-świadków przeszłej przemocy, a także trwałość zwyczajów eksploatowania natury, które doprowadziły do kryzysu ekologicznego. Autorki pracy zrezygnowały jednak z żywych roślin, a na instalacji symbolizują je drewniane tabliczki. Prace można oglądać w godzinach 10-22.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments