Odpowiedzialni za naturę – to hasło Dnia Otwartego w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie, który odbędzie się w niedzielę (27 czerwca). Wydarzenie jest okazją do adopcji pupila, ale także rozszerzenia wiedzy o zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialnym pozbywaniem się zwierząt egzotycznych. Początek o godzinie 12.00.

– W lubelskim schronisku funkcjonuje egzotarium – jedno z niewielu w Polsce, w którym przebywają czasowo zwierzęta egzotyczne i terrarystyczne. Są to gatunki coraz częściej wybierane jako zwierzęta domowe. Opieka nad nimi wymaga specjalistycznej wiedzy i nakładów finansowych związanych z zapewnieniem odpowiednich warunków i karmy. Niestety, częstą reakcją hodowców-amatorów jest pozbywanie się pupili poprzez wypuszczenie ich do rzeki czy lasu. Jest to bardzo niebezpieczne dla naszej fauny, ponieważ obce gatunki są zwykle inwazyjne i łatwo wypierają rodzime – mówi Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Organizatorzy wydarzenia chcą zwrócić uwagę na zagrożenia związane z uwalnianiem obcych gatunków do naszego środowiska, a także opowiedzieć o już przeprowadzonych oraz planowanych na najbliższe lata odłowach obcych gatunków żółwi i raków. W programie przewidziano dwie prelekcje: „Obce gatunki żółwi w polskich wodach, czyli jak ludzka bezmyślność szkodzi przyrodzie”, jak i „Gdzie raki zimują, a nie powinny, czyli inwazja obcych od kuchni”.

Gościem spotkania będzie Rafał Maciaszek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, inicjator i realizator projektu pod nazwą „Łowca Obcych”. Gospodarzem i prowadzącym Dzień Otwarty w Schronisku będzie Bartłomiej Gorzkowski, opiekun zwierząt egzotycznych w Schronisku.

Uczestnicy wydarzeń w ramach Dnia Otwartego będą mogli zapoznać się z zasadami mądrej adopcji, zdecydować się na adopcję podopiecznych Schroniska oraz otrzymać poradę weterynaryjną. W lubelskim schronisku przebywają psy, koty oraz zwierzęta terrarystyczne, takie jak pająki, węże, żółwie czy jaszczurki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments