Festiwal Legend Lubelskich rozpocznie się w piątek (14 czerwca) o poranku i potrwa aż do sobotniego wieczora wprowadzając uczestników w nastrojowy, zagadkowy i nieco bajeczny świat opowieści, nieznanych historii i legend.

– Na czas trwania Festiwalu Legend Lubelskich, Stare Miasto i jego okolice zamienią się w magiczną przestrzeń opowieści o Lublinie. Serdecznie zapraszam mieszkańców i turystów do wspólnej podróży po świecie nieznanych historii o mieście i legend – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent Lublina.

Rynek Starego Miasta i przylegające do niego ulice oraz Błonia i Dziedziniec Zamkowy staną się miejscem działań teatralnych, spacerów z przewodnikami w strojach z dawnych epok, warsztatów dla dzieci, gier terenowych oraz instalacji artystycznych. Lublin na czas trwania Festiwalu zamieni się w magiczny tygiel, w którym mieszają się mniej lub bardziej znane wydarzenia i bohaterowie naszego miasta. Niezwykłą atrakcją Festiwalu będzie również spektakl zrealizowany przez grupę artystów z Łucka.

W piątek warto wziąć udział w grach miejskich: „Mało znane lubelskie legendy i inne opowieści, których nie znacie”, czy „Czart, Archanioł, Gad i kamień”. W ramach festiwalu odbędą się też gry i questy – „W poszukiwaniu tajemnic Lublina, czyli jak odnaleźć zaginioną recepturę” oraz „Niedokończone opowieści lubelskiego kata i ciemna strona miasta”.

Na czas trwania Festiwalu Legend Lubelskich przestrzenie Starego Miasta staną się sceną wielu spektakli i występów artystycznych. W piątkowy wieczór warto udać się z dziećmi na wirydarz Klasztoru o.o. Dominikanów na spektakl „Tańcobajki. Smoki, damy i rycerze” Projektu Wodzirej. Jest to animacyjny spektakl taneczny dla dzieci, gdzie sceny teatralne będą przeplatały się ze wspólnymi akcjami artystycznymi i energicznymi tańcami wszystkich uczestników. Gośćmi specjalnymi będzie Teatr „Harmider” z Łucka, który zaprezentuje w piątkowe popołudnie spektakl „Duch Miasta Łucko”. Jest to żywiołowa, magiczna opowieść dla całej rodziny.

Podczas dwóch dni trwania festiwalu dzielni odkrywcy lubelskiej historii – Poławiacze Pereł Improv Teatr, zachęcają do wspólnego odkrywania tajemnic miasta w ramach spektakli „Nowe Nieszczęścia Kamienia Nieszczęścia”, podczas których spojrzą prosto w oczy nieznanym opowieściom z dziejów Kamienia Nieszczęścia. Będzie to cykl ośmiu historii, zwanych krotochwilami, zaprezentowany przez znakomitych aktorów lubelskiej grupy przy akompaniamencie akordeonu. W sobotni wieczór zobaczymy autorski spektakl o Legendzie o Czarciej Łapie oparty na lubelskiej legendzie o Sądzie Diabelskim w wykonaniu Poławiaczy Pereł Improv Teatr. Muzyka i śpiew na żywo, a do tego ogień, dym i czary. Dorożki będą złowrogo krążyć przed Trybunałem Koronnym, a w stole ponownie odciśnie się Łapa.

Niecodzienną atrakcją będzie również Spacer Przez Modę Ulicy Przedwojennego Lublina. Lata międzywojenne w Lublinie zostały utrwalone przez lajkarzy – fotografów przemykających przez uliczny tłum. Dzięki nim będziemy mogli przenieść się do lat 30. – czasów wspaniałej mody. Podczas tego niecodziennego „spektaklu” modele i modelki wyłaniać się będą z różnych części Starego Miasta, z uliczek i zaułków przechadzając się pomiędzy przybyłymi na Festiwal.

Najmłodszych uczestników festiwalu z pewnością ucieszy wiadomość o tym, że w sobotę na Błoniach Zamkowych czekać będzie na nich Podwórko Legend Lubelskich, czyli bajkowy plac edukacyjnych zabaw kreatywnych. Nie jest to jedyna taka strefa atrakcji dla całych rodzin, gdyż plac Po Farze za sprawą festiwalu zamieni się w przestrzeń twórczych zabaw nauki szermierki i musztry pod okiem dowódcy, warsztatów z gliną na zajęciach garncarskich, zajęć z tworzenia lalek motanek – postaci z legend, nauki pisania piórem lub wykonywania zabawek z drewna.

Komu bliskie są legendy z pewnością odnajdzie ich atmosferę podczas licznych spacerów zaplanowanych w programie festiwalu. Niezwykle ciekawy program przygotował PTTK Lublin, który zabierze nas w świat „Opowieści Ducha Erazma Lubomelskiego, Bajań o modzie i obyczajach dworskich”, opowieści o tym jak: Czerwony kur nad miastem przysiadł lub O dawnych ciągotach i miłowaniu, a także przybliżymy Afery miłosne mieszczan lubelskich.

Spektakularną atrakcją Festiwalu Legend Lubelskich 2019 będą również instalacje artystyczne. Zapraszamy Państwa do zabawy przy trójwymiarowym fotostandzie służącym do wykonania pamiątkowego zdjęcia w bajkowym kostiumie inspirowanym historią Rusałki i legendą o Czarciej Łapie.

Sporym zaskoczeniem dla osób, które odwiedzą Stare Miasto w okresie trwania Festiwalu, będą instalacje wykonane przez zespół pochodzący z Wielkiej Brytanii – Designs In Air. Niemal bajkową atmosferę stworzą dekoracje wkomponowane w zabytkowe budynki symbolicznie nawiązując do wybranych opowieści o Lublinie. Będzie to jedyna taka okazja by zobaczyć Żmija uwięzionego we wnętrzach Trybunału Koronnego lub rozbiegane oczy zegarmistrza Lutowskiego.

Szczegółowy opis programu na stronie legendy.lublin.eu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments