„Utajone Miasto/Otwarte Miasto” to coroczny festiwal Open City, który ma być odpowiedzią na zaistniałą sytuację epidemiczną. Podczas tegorocznej edycji artyści nie mogą zorganizować dużego wernisażu prac, w którym wezmą udział tłumy mieszkańców, więc znaleźli alternatywę na czas koronawirusa. Festiwal potrwa od 17 sierpnia do 17 października, a prace będziemy mogli zobaczyć w Ogrodzie Saskim.

W pierwotnym założeniu wystawa „Utajone miasto” miała stać się rewersem festiwalu „Otwarte miasto”. Oba wydarzenia miały ze sobą korespondować, wchodzić w spór, wzajemnie dopowiadać się, uzupełniać i komentować. Wystawa „Utajone miasto” miała wzbudzać historyczne refleksje, przywoływać obrazy przeszłości i odsłaniać kolejne warstwy naszego dziedzictwa.

W efekcie, zamiast dwóch dużych festiwali artyści i mieszkańcy Lublina wezmą udział w jednym. Wystawa będzie zorganizowana inaczej niż dotychczas. Zamiast manifestacji obecności sztuki w przestrzeni publicznej podczas wernisażowego pochodu ulicami Lublina, odbędą się skromne otwarcia poszczególnych prac.

Choć Festiwal poświęcony jest sztuce w przestrzeni miejskiej, odbędzie się on w tym roku w wyjątkowej postaci. Zgodnie z tegorocznym hasłem (i z powodu pandemii) zamiast na otwarty wernisaż i spacer szlakiem instalacji, zapraszamy  na samodzielne odkrywanie prac, które tajemniczo i niespodziewanie będą  pojawiać się i znikać w historycznym centrum Lublina oraz Ogrodzie Saskim. Kuratorem najnowszej odsłony został Zbigniew Libera, który przy tej okazji stawiać będzie pytanie o miejsce artysty we współczesnym świecie.

Festiwal zacznie się w poniedziałek (17 sierpnia) koncertem zespołu RDZEŃ, składającego się z artystów-perfomerów zaproszonych przez Piotra Lutyńskiego w ramach prezentacji projektu PLAC ERDEMA GÜNDÜZA  (godz. 19.00) w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12.

W trakcie Festiwalu Utajone Miasto/Otwarte Miasto prace zaprezentują: Janusz Bałdyga, Zuzanna Janin, Piotr Skiba, Krzysztof Bednarski, Barbara Gryka, Wojciech Bąkowski, Jerzy Kosałka, Piotr Lutyński, Bohdan Ruciński, Grzegorz Drozd, Alexandre Perigot, Adam Rzepecki, Zbigniew Libera i Jerzy Zyśko.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments