Od 20 kwietnia zniesiony został zakaz wstępu do lasów. Mieszkańcy mogą bez przeszkód korzystać z możliwości, jakie oferuje natura, a w lesie nie ma obowiązku zasłania ust i nosa.
– Zakaz wstępu do lasu został zniesiony, lecz wyjątek dotyczy obiektów leśnej infrastruktury turystycznej, takich jak wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże lub tarasy widokowe. Z nich nadal nie wolno korzystać. Otwarte i dostępne są leśne parkingi i miejsca postojowe – tłumaczy Ewa Pożarowszczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
Nadal obowiązują ogólne zalecenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się w czasie epidemii koronawirusa, także w lesie. Powinniśmy zachowywać odpowiednie odstępy od innych osób, unikać grupowania się.
Gdzie do lasu na Lubelszczyźnie?
Leśnictwo Stary Gaj
Stary Gaj znajduje się w południowo-zachodniej części Lublina, w dzielnicy Zemborzyce. Graniczy z dzielnicą Czuby Południowe i z Zemborzycami Podleśnymi. W lesie możecie zwiedzić również rezerwat przyrody Stasin, chroniący naturalne stanowisko brzozy czarnej.
Kozłowiecki Park Krajobrazowy
Lasy Kozłowieckie położone są niecałą godzinę drogi od Lublina. Do parku można się dostać drogą krajową 19, która łączy Lublin z Lubartowem. Gdy na zachód od szosy wyrastają kolejne sosny i dęby, należy skręcić z drogi 19 i wjechać w las. Asfaltowa uliczka zaprowadzi was na parking leśny „Kopanina”, który jest też początkiem ścieżki edukacyjnej o tej samej nazwie.
Lasy Janowskie
Lasy Janowskie są jednym z pierwszych leśnych kompleksów w naszym regionie i stanowią zachodnią część dawnej Puszczy Solskiej. Znajdziecie w nich Ośrodek Edukacji Ekologicznej, ścieżkę przyrodniczą w rezerwacie „Szklarnia”, szkółkę leśną „Gierłachy” oraz liczne ścieżki edukacyjne.
Roztoczański Park Narodowy
Lasami Roztocza zarządza Nadleśnictwo Zwierzyniec i są one położone w powiecie zamojskim, biłgorajskim oraz tomaszowskim. Oprócz licznych szlaków pieszych możecie również skorzystać z tych rowerowych, dzięki którym na pewno zwiedzicie większość tego malowniczego miejsca. Aby do nich dojechać należy kierować się w stronę Zwierzyńca.
Lasy Strzeleckie
W Lasach Strzeleckich znajdziecie ścieżkę oraz izbę edukacyjną. Ścieżka dydaktyczna „Lasy strzeleckie” zlokalizowana jest w gminie Białopole w centralnej części Strzeleckiego Parku Krajobrazowego. Początek ścieżki znajduje się przy siedzibie nadleśnictwa, następnie ścieżka biegnie przy Pałacu Myśliwskim Zamoyskich, gdzie rozchodzi się na dwie trasy.
Lasy Parczewskie
Do Lasów Parczewskich dojedziecie w około półtorej godziny. Znajdziecie w nich między innymi ścieżkę przyrodniczą Bobrówka, która powstała przy meandrach rzeki Bobrówki, w pobliżu dawnej trasy Jagiellonów. 90 procent trasy prowadzi przez mostki nad bagiennym terenem. Na trasie jest wyznaczonych kilka punktów widokowych w postaci platform.
Lasy Sobiborskie-Włodawskie
Lasy Sobiborskie znajdują się w powiecie włodawskim. Wartym uwagi jest między innymi szlak czarny, którego długość to około 12 km. Na terenie szlaku znajdują się chronione, najcenniejsze Lasy Sobiborskie, od suchych borów sosnowych na piaszczystych równinach po bory bagienne z licznymi torfowiskami i śródleśnymi jeziorami z reliktową roślinnością bagienną. W tym miejscu możecie również spotkać liczne gatunki zwierząt, w szczególności ptaków wodnych i błotnych.
Puszcza Sandomierska
Aby dojechać do Puszczy Sandomierskiej musicie poświęcić około 2 godziny drogi. Dojedziecie tam drogą krajową nr 19. Na szlaku Puszczy znajdują się głównie kamienne krzyże przydroże, które są głównym aspektem trasy oraz liczne kościoły i kaplice, cerkwie i kapliczki. Trasa jest przystosowana dla rowerzystów.