Wiele godzin lotniczych akrobacji, najlepsi piloci, wystawy samolotów i sprzętu wojskowego, a do tego koncerty gwiazd. W czwartek partnerzy i organizatorzy II Świdnik Air Festival podpisali listy intencyjne o współpracy przy przygotowywaniu wydarzenia. Poznaliśmy również pierwsze lotnicze gwiazdy, które zaprezentują się podczas czerwcowej imprezy.

Świdnik Air Festival został zaplanowany na 8 i 9 czerwca. Pierwsza edycja wydarzenia zgromadziła ok. 50 tys. widzów. W czwartek (4 kwietnia), podczas konferencji prasowej, podpisano listy intencyjne z partnerami biorącymi udział w przygotowaniu wydarzenia.

– Lotnictwo od zawsze stanowiło jeden z fundamentów tożsamości naszego miasta. To dla nas ważne, żeby przypominać o nim w sposób nowoczesny i atrakcyjny – mówił burmistrz Waldemar Jakson. – Pierwsza edycja Świdnik Air Festival była dla nas potężnym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym. Kolejna będzie o tyle łatwiejsza, że mamy już doświadczenie, również w dobrej współpracy z naszymi partnerami, z którymi dziś chcemy podpisać listy intencyjne.

Wydarzenie, po raz drugi, zamierza wesprzeć także PZL–Świdnik. W imieniu przedsiębiorstwa list intencyjny podpisał członek zarządu, Mieczysław Majewski.

– Lotnictwo przede wszystkim kojarzy mi się z przemysłem, ale czym by był przemysł, jeśli nie byłoby widać na niebie latających statków, które wytwarza – mówił Mieczysław Majewski. – Jesteśmy przekonani, że kolejna edycja wydarzenia będzie jeszcze bardziej udana. Nasza firma zrobi wszystko, żeby tak się stało.

Terenem wydarzenia będzie zielona płyta lotniska cywilnego. Udostępni ją Port Lotniczy Lublin. Zgodę na przeprowadzenie imprezy na terenie „Natura 2000” zamieszkiwanym przez susła perełkowanego, wydała już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Organizatorzy już w minionym tygodniu podpisali umowę o współpracy z portem.

– W Świdniku od zawsze odbywały się wydarzenia lotnicze. Jest mi niezmiernie miło, że pokazy wracają na lotnisko, czyli dokładnie tu, gdzie być powinny i będą przyciągać mieszkańców oraz turystów – zaznaczał Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

Pokazom w tym roku będą towarzyszyły koncerty gwiazd. Zaplanowano je na niedzielę, po zakończeniu wszystkich bloków lotniczych. Wystąpią Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.

Najważniejsi będą jednak piloci akrobacyjni i przygotowane przez nich programy. W czwartek organizatorzy ujawnili dwóch pierwszych uczestników pokazów.

Fot. Materiały organizatora

– W minionym roku publiczności bardzo podobały się akrobacje po zmroku z wykorzystaniem pirotechniki. Dlatego tym razem postanowiliśmy je jeszcze uatrakcyjnić. Jako pierwszy w tym bloku wystąpi Marek Choim, który zaczarował widzów w pierwszej edycji. Tuż po nim zaprezentuje się brytyjski zespół akrobacyjny Airborne Pyrotechnics. Ich pokazy zapierają dech, są pełne kolorowych iskier i dymów – opowiadał Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

kal

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments