Dziecięcy organizm nie umie sobie jeszcze radzić ze zbyt wysokimi temperaturami. Dlatego nawet krótki pobyt na silnym słońcu grozi przegrzaniem, poparzeniem, a nawet udarem cieplnym. Co więc robić, by ustrzec malca przed skutkami upałów? Oto zasady, które pomogą dziecku znieść gorące dni w dobrej formie.

Przede wszystkim nie można dopuścić do odwodnienia, dlatego należy podawać im odpowiednią ilość płynów. Należy także stosować specjalnie przeznaczone dla dzieci kremy z filtrem UV, które ochronią wrażliwą i szczególnie narażoną na szkodliwe działanie promieni słonecznych skórę dziecka.

Nawadniaj organizm dziecka

Podawaj dziecku wodę mineralną, nawet wtedy, gdy nie chce mu się pić. Najzdrowsza jest woda z niską zawartością składników mineralnych, przeznaczona specjalnie dla dzieci. Dziecko w wieku 1-3 lat potrzebuje ok. 1300 ml wody dziennie, a dziecko 7-letnie ok. 2000 ml dziennie. Dla niemowląt najlepsza będzie woda, w której zawartość składników mineralnych jest niższa niż 500 mg/l. Z kolei dzieci w wieku od 2 do 10 lat mogą pić wodę, której składniki mineralne znajdują się w granicach od 500 do 1500 mg/l. Można podawać także herbatki dla niemowląt oraz rozcieńczone soki owocowe, jednak nie za często, ponieważ zawarty w nich cukier wiąże wodę w organizmie, utrudnia jej wydalanie i ochładzanie ciała.

Stosuj kremy z filtrami UV

Skóra dziecka jest cieńsza niż skóra dorosłych i promienie ultrafioletowe przenikają do jej głębszych warstw. Dlatego łatwiej o oparzenia u dzieci. Dla kilkulatka nawet kilkunastominutowy pobyt na intensywnie grzejącym słońcu może się skończyć bolesnymi oparzeniami skóry. W czasie upałów unikaj przebywania z dzieckiem na słońcu między godziną 11 a 15, kiedy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze. Ponadto regularne nawilżaj skórę dziecka, by ochronić ją przed wysuszeniem.

Jak wybrać krem przeciwsłoneczny

Buzię i ręce malucha zabezpiecz kremem z filtrem 50 na 20-30 minut przed wyjściem z domu. Na resztę ciała nałóż balsam lub mleczko pielęgnacyjne przeznaczone dla dzieci. Aplikację kremu należy powtarzać co 2 godziny oraz zawsze po wyjściu z wody lub wycieraniu ręcznikiem.

Schładzaj skórę dziecka

Idealna będzie do tego woda termalna w sprayu. Możesz także przyłożyć do skóry dziecka nawilżoną chłodną wodą chusteczkę.

Chroń główkę i ciało dziecka

Udar słoneczny jest spowodowany nadmiernym przegrzaniem ciała, głównie okolicy głowy. Dlatego przez cały czas, także wtedy, gdy przebywa w cieniu, dziecko powinno mieć na głowie chustkę, czapeczkę z daszkiem lub kapelusz z dużym rondem, który przed słońcem ochroni także kark. W trakcie upałów najlepiej założyć dziecku ubranie z cienkiego, przewiewnego materiału.

Lepszy parasol przy wózku niż buda

Na spacer lepiej wybrać wózek spacerowy z parasole, który daje więcej cienia niż podniesiona buda i pozwala na większy dostęp powietrza. W ten sposób zapobiegamy udarowi cieplnemu.

Chroń oczy dziecka

Warto pomyśleć o specjalnych okularach z filtrem UV, kupionych w profesjonalnym salonie optycznym. Jeśli twoje dziecko nosi okulary korekcyjne, zapytaj optyka o możliwość założenia specjalnej przeciwsłonecznej nakładki na oprawki.

Osłonka w samochodzie

Na szybie, obok miejsca dziecka, zainstaluj osłonkę przeciwsłoneczną i pamiętaj, żeby nigdy nie zostawiać dziecka samego w samochodzie nawet na kilka minut, ponieważ grozi to udarem.

Jak rozpoznać przegrzanie lub udar u dziecka?

Jeśli po spacerze w upalny dzień dziecko jest niespokojne, płacze, wymiotuje i dodatkowo gorączkuje, może to oznaczać, że doszło do udaru słonecznego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przenieść dziecko w chłodne i zacienione miejsce, podać wodę do picia i schłodzić rozgrzane ciało. Nawet jeśli stan dziecka wróci do normy, udaj się z nim do lekarza, by mieć pewność, że maluchowi nic nie dolega.

Więcej o chronieniu dzieci przed upałami przeczytacie na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments