Prognoza pogody na najbliższe dni nie napawa optymizmem. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie o nadchodzących upałach 2 stopnia. Oznaczają one temperatury maksymalne w dzień od 29°C do 31°C oraz minimalne temperatury w nocy od 17°C do 19°C. Jak postępować, by wysoka temperatura nie była zbyt uciążliwa? Radzimy, jak przeżyć upał w mieście.
Upał w mieście bywa ciężki do zniesienia. Intensywne promieniowanie słoneczne i wysoka temperatura nagrzewają mury i kamienie, a w miejskiej atmosferze zachodzą takie reakcje chemiczne, że smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni oczy i skórę. Jak radzić sobie w takich warunkach?
Chroń skórę przed oparzeniem
W upalne dni między godziną 10.00 a 16.00 lepiej nie planować wytężonego wysiłku fizycznego i unikać dłuższego przebywania na słońcu. Warto chronić głowę czapką z daszkiem lub kapeluszem oraz nosić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.
Pij więcej, niż masz ochotę, ale unikaj kofeiny i alkoholu
W gorącej temperaturze organizm chroni się przez przegrzaniem za pomocą potu. Jednak wraz z potem usuwa się z organizmu również wodę i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sole mineralne. Dlatego podczas upałów niezbędne jest wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie: wody, soków, herbat ziołowych lub owocowych. Należy jednak unikać kofeiny, która ma działanie moczopędne i pobudzające, warto odstawić też alkohol na czas upałów.
Dlaczego płyny są tak ważne podczas upałów?
W trakcie upałów tracimy wodę z organizmu, jeżeli nie uzupełnimy jej napojami, grozi nam odwodnienie, prowadzące do zaburzeń w pracy wielu narządów i układów. Gdy mózgu dociera informacja, że organizm wypocił zbyt dużo płynów, aby ocalić te resztki, które zostały, blokuje pracę gruczołów potowych. A wtedy temperatura ciała wzrasta bardzo szybko i może nawet dojść do przegrzania organizmu czyli tzw. hipertermii. Zaczyna się ono kłopotami z układem pokarmowym i krążenia, narastającym uczuciem zmęczenia, końcem bywa udar cieplny (słoneczny).
Najważniejsze rady na radzenie sobie z upałem w mieście:
-
unikaj wychodzenia na słońce i większego wysiłku fizycznego w godzinach od 10.00 do 16.00,
-
jeśli chcesz się opalać, to ekspozycję na słońce zwiększaj stopniowo od kilku minut do max. 20-30 min. dziennie,
-
przed wyjściem na słońce posmaruj się kremem z wysokim filtrem (anty-UVA i anty-UVB) – nakładać je co 2 godziny,
-
przed wyjściem z domu zakładaj czapkę z daszkiem lub kapelusze oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem,
-
pij min. 4 litry płynów – najlepiej z elektrolitami,
-
ubieraj się w jasne, lekkie ubrania z naturalnych tkanin i przewiewne, szmaciane buty lub sandały,
-
miejsca łatwo odparzające się często myj, a po dokładnym osuszeniu posypuj je talkiem,
-
kilka razy w ciągu dnia schładzaj się niezbyt lekko ciepłym prysznicem,
-
schładzaj pomieszczenia, w których przebywasz rozwieszając w nich mokre prześcieradła lub ręczniki, ustawiając miski z zimną wodą (także z lodem) lub zamrożone butelki z wodą i zamykając okna od zachodniej i południowej strony.
Więcej na temat radzenia sobie z upałami przeczytacie na poradnikzdrowie.pl