Prognoza pogody na najbliższe dni nie napawa optymizmem. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie o nadchodzących upałach 2 stopnia. Oznaczają one temperatury maksymalne w dzień od 29°C do 31°C oraz minimalne temperatury w nocy od 17°C do 19°C. Jak postępować, by wysoka temperatura nie była zbyt uciążliwa? Radzimy, jak przeżyć upał w mieście.

Upał w mieście bywa ciężki do zniesienia. Intensywne promieniowanie słoneczne i wysoka temperatura nagrzewają mury i kamienie, a w miejskiej atmosferze zachodzą takie reakcje chemiczne, że smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni oczy i skórę. Jak radzić sobie w takich warunkach?

Chroń skórę przed oparzeniem

W upalne dni między godziną 10.00 a 16.00 lepiej nie planować wytężonego wysiłku fizycznego i unikać dłuższego przebywania na słońcu. Warto chronić głowę czapką z daszkiem lub kapeluszem oraz nosić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Pij więcej, niż masz ochotę, ale unikaj kofeiny i alkoholu

W gorącej temperaturze organizm chroni się przez przegrzaniem za pomocą potu. Jednak wraz z potem usuwa się z organizmu również wodę i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sole mineralne. Dlatego podczas upałów niezbędne jest wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie: wody, soków, herbat ziołowych lub owocowych. Należy jednak unikać kofeiny, która ma działanie moczopędne i pobudzające, warto odstawić też alkohol na czas upałów.

Dlaczego płyny są tak ważne podczas upałów?

W trakcie upałów tracimy wodę z organizmu, jeżeli nie uzupełnimy jej napojami, grozi nam odwodnienie, prowadzące do zaburzeń w pracy wielu narządów i układów. Gdy mózgu dociera informacja, że organizm wypocił zbyt dużo płynów, aby ocalić te resztki, które zostały, blokuje pracę gruczołów potowych. A wtedy temperatura ciała wzrasta bardzo szybko i może nawet dojść do przegrzania organizmu czyli tzw. hipertermii. Zaczyna się ono kłopotami z układem pokarmowym i krążenia, narastającym uczuciem zmęczenia, końcem bywa udar cieplny (słoneczny).

Najważniejsze rady na radzenie sobie z upałem w mieście:

  • unikaj wychodzenia na słońce i większego wysiłku fizycznego w godzinach od 10.00 do 16.00,

  • jeśli chcesz się opalać, to ekspozycję na słońce zwiększaj stopniowo od kilku minut do max. 20-30 min. dziennie,

  • przed wyjściem na słońce posmaruj się kremem z wysokim filtrem (anty-UVA i anty-UVB) – nakładać je co 2 godziny,

  • przed wyjściem z domu zakładaj czapkę z daszkiem lub kapelusze oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem,

  • pij min. 4 litry płynów – najlepiej z elektrolitami,

  • ubieraj się w jasne, lekkie ubrania z naturalnych tkanin i przewiewne, szmaciane buty lub sandały,

  • miejsca łatwo odparzające się często myj, a po dokładnym osuszeniu posypuj je talkiem,

  • kilka razy w ciągu dnia schładzaj się niezbyt lekko ciepłym prysznicem,

  • schładzaj pomieszczenia, w których przebywasz rozwieszając w nich mokre prześcieradła lub ręczniki, ustawiając miski z zimną wodą (także z lodem) lub zamrożone butelki z wodą i zamykając okna od zachodniej i południowej strony.

Więcej na temat radzenia sobie z upałami przeczytacie na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments