Za oknem coraz cieplej, a w domu i na ogródku pojawia się coraz więcej nieproszonych gości. Chociaż tak małe, to spotkanie z nimi bywa nieprzyjemne i skutkuje swędzącymi bąblami. Uciążliwą obecność komarów odczuwają zwłaszcza ci, którzy mieszkają w pobliżu lasu lub zbiorników wodnych. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Naturalne sposoby na komary

W poszukiwaniu ofiar komary wykorzystują kombinację receptorów chemicznych. Reagują na ciepło i zapach potu. Warto więc wypróbować najpierw naturalne sposoby na radzenie sobie z małymi krwiopijcami. Skuteczne będą olejki eteryczne z trawy cytrynowej, goździkowy, paczulowy oraz eukaliptusowy, ponadto rozmarynowy, cedrowy, geranium, lawendowy, bazyliowy oraz tymiankowy. Można je podgrzać w kominku terapeutycznym lub dodać do płukania przy praniu firan i zasłon.

Na parapecie domu czy mieszkania można ustawić niektóre rośliny. Zapach bazylii, mięty, kocimiętki i pelargonii odstraszy nieproszonych gości. Komary nie znoszą także zapachu cebuli, czosnku, wanilii czy selera, można je więc na noc ułożyć na talerzyku przy oknie. Środki zapachowe można stosować bez obaw, że wywołają skutki uboczne. Tylko w nielicznych wypadkach niektóre substancje wchodzące w ich skład wywołują niepożądane reakcje u osób ze skłonnościami do alergii.

Preparaty na komary

W sklepach jest duży wybór preparatów na komary – do stosowania w pomieszczeniach, na balkonach oraz bezpośrednio zabezpieczających naszą skórę (do smarowania czy spryskiwania). Możemy wybrać aerozole na komary, spreje, płyny, zapachowe świece ogrodowe, lampy odstraszające komary, drewniane kwiaty nasączone środkiem odstraszającym komary do postawienia w wazonie lub balkonowej doniczce, lub urządzenia elektryczne – elektrofumigatory. Wystarczy na noc włączyć je do kontaktu w sypialni.

Niektóre z tych urządzeń emitują ultradźwięki odstraszające komary, inne posiadają podgrzewaną płytkę nasączoną substancją owadobójczą, która odstrasza i zabija komary oraz meszki. Można je stosować w domu lub na przylegającym do sypialni tarasie czy balkonie. Podobnie jak elektrofumigatorów nie należy jej jednak używać w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci lub osoby starsze i chore, a po każdym zastosowaniu trzeba rano dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.

Więcej na temat radzenia sobie z komarami na muratordom

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments