Większość z nas na którymś z etapów swojego życia korzystała lub korzysta z usług płatnych szkół językowych lub indywidualnych konwersacji. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że nauka języków kosztuje i to niemało. Prawda jest jednak taka, że bardzo ciężko jest nauczyć się języka obcego na kursie, jeśli ta „nauka” sprowadza się do odrabiania zadania domowego dwa razy w tygodniu. Jeśli nie uczymy się codziennie, systematycznie i w odpowiedni sposób, to nawet najdroższy kurs na świecie nam nie pomoże. A jeśli robimy to systematycznie i dobrze, to wtedy płatny kurs nie jest nam niezbędny. Dzisiaj podpowiadamy wam jak skutecznie uczyć się języka obcego w domu.
Wybór języka
Na początku zastanów się jakiego języka chcesz się uczyć, albo od którego z dwóch lub więcej języków zaczniesz swoją naukę. Następnie zadaj sobie pytanie dlaczego. Kiedy ustalisz, co cię motywuje, łatwiej będzie ci wybrać pasującą metodę i materiały. Przykładowo, jeżeli chcesz swobodnie porozumiewać się w języku kraju, który odwiedzasz turystycznie, warto skupić się na umiejętności mówienia i słuchania. Jeżeli jednak język chcesz wykorzystywać w pracy, w Polsce lub za granicą, równie ważne będzie poprawne pisanie i czytanie w danym języku.
Określenie celu
Inaczej będziesz się uczyć, jeżeli chcesz za jakiś czas w miarę porozumiewać się na wycieczce za granicą, a inaczej, jeżeli za pół roku planujesz wyjechać do innego kraju lub podjąć pracę, w której znajomość języka będzie konieczna. Dzięki temu będziesz w stanie ustalić własny harmonogram działań. Zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego, potrzeba około 350-400 godzin nauki, aby osiągnąć poziom B1. To oznacza, że ucząc się godzinę dziennie, poziom ten osiągnie się w okresie około roku. Natomiast poświęcając na naukę 1 godzinę tygodniowo do osiągnięcia takiego samego poziomu potrzeba około 4 lat. Tyle teoria, praktyka bowiem mówi, że lepiej uczyć się mniej, ale częściej gdyż długie przerwy rozleniwiają i sprawiają, że częściej musimy skupiać się na powtórkach.
Wygospodaruj czas
Wiele osób mówi, że przy codziennym obłożeniu zadaniami nie znajdą dodatkowej chwili na język obcy, że nie mają czasu. Ogromna ilość codziennych obowiązków to fakt, ale z drugiej strony istnieje wiele czynności i działań, z którymi możemy naukę zintegrować. Na pewno każdego dnia widzisz ludzi stojących bezczynnie na przystanku przez co najmniej 15 minut, albo jadących autobusem czy pociągiem i bezwiednie patrzących za okno. To jest właśnie ten czas, który możesz wykorzystać – zacznij czytać, słuchać czy rozwiązywać kilka zadań w aplikacji w trakcie podróży do pracy. Podczas czekania w kolejce, zajrzyj do książki, swoich notatek, czy choćby poukładaj sobie zdania w języku obcym w głowie. Wiadomości możesz oglądać w języku, którego się uczysz. Sprzątając w domu czy prasując możesz posłuchać radia czy podcastu. Możliwości znalezienia czasu jest naprawdę wiele.
Właściwe materiały
Zanim przystąpisz do nauki języka warto poszukać informacji i opinii na temat materiałów do nauki, zarówno podręczników, jak i polecanych podcastów, artykułów, programów czy aplikacji. Większość podręczników ma tematy uporządkowane według stopnia trudności, dzięki temu krok po kroku przechodzimy do trudniejszych zagadnień. Podręczniki to jednak tylko rama naszej nauki, warto wcześniej przygotować sobie zestawy materiałów dodatkowych, przydatne linki, wybrane podcasty i aplikacje na smartfona. Różnorodność metod uczenia się języka nie tylko pomaga nam szybciej go przyswoić, przede wszystkim zapobiega monotonii oraz spadkom motywacji.
Zorientuj się czy w Lublinie można wykupić pojedyncze godziny z lektorem wybranego przez ciebie języka, albo poszukaj speakerów w internecie – często prowadzą rozmowy za pomocą komunikatorów internetowych.
Kiedy poznajemy nowy język nie jesteśmy w stanie samodzielnie skorygować wymowy czy akcentu. Jeżeli na początku nabierzemy złych nawyków, będzie nam je niezwykle ciężko usunąć w przyszłości, nawet po wielu latach nauki. Kolejnym zagrożeniem samodzielnej nauki jest skupianie się na czytaniu i słuchaniu tekstów niż na mówieniu. W konsekwencji możemy świetnie pisać, czytać i rozumieć dany język, jednak będziemy się krępować i zawieszać w sytuacji, kiedy będziemy musieli się wypowiedzieć. Jeżeli nie zamierzasz wykorzystywać języka obcego jedynie do tłumaczenia literatury lub tekstów, to koniecznie musisz od czasu do czasu z kimś treningowo porozmawiać.
Dobry plan to podstawa
Kiedy już wszystkie powyższe punkty masz odhaczone, można przejść do kolejnego etapu: planu i harmonogramu nauki. Chodzi o to, żeby samemu stworzyć sobie dobry plan nauczania. Nauka tylko z kursem bywa nudna i nie zahacza o wszystkie elementy, na które składa się język. Dlatego tak szybko wiele osób zniechęconych brakiem efektów rezygnuje z kursów. Na początek należy zrozumieć, że nauka języka składa się z 6 części:
-
-
Słownictwo
-
-
Praktykowana przez wielu metoda wypisywania pojedynczych słówek jest niestety mało efektywna. Bardzo trudno jest się nauczyć wyrwanych z kontekstu słów wypisanych na kartce jedno po drugim.
-
Słownictwa najlepiej jest się uczyć całymi zdaniami, jeśli już koniecznie chcesz się uczyć na pamięć. Twórz zdania z nowymi słówkami. Zapisuj je i koniecznie wypowiadaj na głos. Nie czytaj ich z kartki, tylko wypowiadaj samodzielnie.
-
Naucz się odpowiednich zdań, aby móc brać udział w dyskusji na twój ulubiony temat właśnie w tym języku. Dzięki takiej metodzie poznasz przy okazji również mnóstwo innych słów i będziesz mógł wypowiedzieć coraz więcej myśli.
-
Skorzystaj z aplikacji do nauki: np. Duolingo, Memrise czy Trener Słówek: wykorzystują one całe zdania, gry, skojarzenia, a nawet memy, ułatwiając zapamiętywanie nie tylko samych słówek, ale i całych konstrukcji zdań.
2. Czytanie
-
Czytaj różne teksty z kursów i podręczników. Rozwiązuj zadania w nich podane.
-
Znajdź strony, blogi obcojęzyczne, które poruszają tematykę zgodną z twoimi zainteresowaniami: np. strony o piłce nożnej, fotografii… itp.
-
Dla osób bardziej zaawansowanych: Czytaj książki, artykuły i gazety.
3. Pisanie
-
Ucz się pisząc teksty, które zostały zaproponowane jako zadania w repetytorium, albo na własny wymyślony temat. Użycie słów w jakimś kontekście świetnie je utrwala.
-
Prowadź dziennik: każdego dnia zapisz co stało się w Lublinie, na świecie albo w twoim życiu wykorzystując język, którego się uczysz.
-
Możesz również korespondować z ludźmi z zagranicy np. dzięki stronie interpals.net
4. Gramatyka
-
Spróbuj na początku dostrzec parę reguł gramatycznych np. oglądając serial. Na pewno po kilku odcinkach ulubionego serialu w danym języku będziesz już umiał rozróżnić formę pierwszej i drugiej osoby oraz czas przeszły.
-
Ucz się z podręcznikiem i po każdym temacie wykonuj ćwiczenia dot. danego zagadnienia nie tylko w książce!
-
Pisz teksty, co łączy się z kategorią wyżej.
5. Mówienie
-
Nic tak nie poprawia zdolności językowych jak mówienie. Wcale nie trzeba od razu wyjeżdżać za granicę. Mów sam do siebie. Wyobraź sobie, że przeprowadzasz dialogi np. w sklepie, w bibliotece, w kawiarni.
-
Korzystaj z aplikacji HelloTalk – pomysł HelloTalk oparty jest właśnie na prowadzenia rozmów z ludźmi płynnie korzystającymi z interesującego nas języka. Sami szukamy interesujących nas słówek, sami kombinujemy, szukamy pomocy i zasięgamy wiedzy, która jest nam potrzebna. Do tego dochodzą jeszcze tzw. Momenty — czyli nasze wpisy, które mogą przeczytać wszyscy użytkownicy — zaś doskonale radzący sobie z językiem mogą wskazać ewentualne błędy, które w nich popełniliśmy.
-
Znajdź partnera do rozmów. Na początek dobry będzie i taki, który też uczy się danego języka. Później przydałby się native speaker – to najlepszy sposób na przełamanie bariery wstydu rozmowę w obcym języku. Chętnych do tandemów językowych możesz znaleźć w grupach na Facebooku. Np. Language Exchange Club. W Lublinie organizowane są też kawiarenki językowe czyli spotkania przy kawie i rozmowy w obcym języku (np. angielskim, hiszpańskim). Wystarczy poszukać!
-
Jeżeli jesteś osobą początkującą – może to być słuchanie krótkich dialogów, podcastów dla uczących się danego języka, filmików na Youtube i piosenek.
-
Osobom bardziej zaawansowanym polecamy całe filmy, wystąpienia, wykłady np. TED Talks albo podcasty tematyczne.
Wszystkie proponowane metody rozpisz sobie na kartce, w plannerze czy kalendarzu, określając częstotliwość z jaką będziesz wykonywać poszczególne elementy. Następnie trzymaj się tej strategii i zobacz, jak szybko zacznie ona przynosić efekty. Stosowanie różnorodnych metod zapobiegnie monotonii i znużeniu oraz zwiększa skuteczność nauki. Powodzenia!