Okap kuchenny kominowy jest skutecznym urządzeniem pozwalającym pozbyć się intensywnych zapachów z kuchni. Tego typu sprzęt jest klasyczny i wydajny, a ponadto pasuje do każdego wnętrza. Okap kominowy pomoże oczyścić powietrze z tłustych osadów, pary i rozprzestrzeniających się drobnoustrojów, a zamontowany do ściany potrafi wkomponować się w układ szafek. Zanim zdecydujesz się na zakup okapu sprawdź, jaki okap kominowy najlepiej sprawdzi się w twojej kuchni.

Odpowiednia szerokość i głębokość

Rozmiar okapu jest bardzo ważny ze względu na zachowanie funkcjonalności kuchni. Wielkość okapu powinna być dostosowana do wymiarów kuchenki. Najlepiej jeśli okap będzie szerszy od płyty, ponieważ wtedy może pracować wydajniej – ze względu na to, że pochłania opary powietrza uciekające na boki. Specjaliści zalecają wybranie okapu szerszego od kuchenki o około 20 cm. Wyciąg kuchenny zazwyczaj ma szerokość od 50 do 150, a jego głębokości wynosi wówczas ok. 50 cm. Wysokość, na jakiej zawiśnie okap, trzeba przede wszystkim dostosować do wzrostu domowników, jednak należy także pamiętać o zachowaniu norm bezpieczeństwa. Posiadacze płyt gazowych powinni zachować minimum 70 cm odstępu, natomiast osoby, które w swoim posiadaniu mają płytę indukcyjną mogą pozwolić sobie na zachowanie odległości wynoszącej 50 cm. Należy pamiętać o tym, że zbyt wysoko umieszczony pochłaniacz będzie mniej skuteczny, ponieważ para wodna i zapachy nie dostaną się okapu a będą rozchodzić się na boki.

Dostosowanie do wnętrza

  • Okapy uchylne – posiadają prosty i minimalistyczny wygląd. Posiadają panel ustawiony pod kątem – wykonany zazwyczaj ze szkła lub stali, który zastępuje filtr. Szczelinowy system zasysania powoduje, że powietrze dostaje się do urządzenia przez specjalnie zaprojektowane, cienkie kanaliki. Sprawia to, że filtr nie jest widoczny.
  • Okapy w kształcie odwróconej litery “T” – najbardziej klasyczne i najczęściej montowane wyciągi – można nabyć zarówno modele płaskie jak i z daszkiem. Urządzenia wykonane są ze stali nierdzewnej czy aluminium, najczęściej spotkać można je w kolorach: inox, białym lub czarnym.
  • Okapy cylindryczne – wyglądem przypominają duży walec, a narożne warianty przydadzą się w niestandardowych wnętrzach. Najbardziej ozdobne są modele wyposażone w szklane panele. Okapy cylindryczne pozwalają na stworzenie bardzo indywidualnego projektu wnętrza, ponieważ obecnie na rynku dostępne są np. panele z nadrukiem kwiatów, drzew czy owoców. Jeśli zdecydujemy się na zmianę wystroju kuchni wystarczy jedynie podmienić dekoracyjną osłonkę.

Niezależnie od kształtu wybranego sprzętu należy pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać filtr węglowy do okapu.

Klasa energetyczna i głośność

W przypadku wyboru sprzętu AGD bardzo ważne jest, aby sprawdzić ile prądu będzie zużywało urządzenie. Przed zakupem okapu również należy sprawdzić jaką klasę energetyczną ma okap kuchenny kominowy, zwłaszcza jeśli planujemy z niego często korzystać. Dobrze jest sprawdzić oświetlenie w sprzęcie, ponieważ niektórzy producenci instalują halogeny czy jarzeniówki, jednak najtrwalsze i najbardziej energooszczędne będą diody LED. Istotna jest także głośność urządzenia, ponieważ niektóre modele potrafią być bardzo hałaśliwe. Żeby tego uniknąć należy szukać sprzętu, którego poziom hałasu na średnim biegu wynosi około 50 dB.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments