Mango jest źródłem wielu składników odżywczych. Dostarcza dużo witaminy C i kwasu foliowego. Owoc ma w kuchni wiele zastosowań: można go jeść na surowo, wykorzystuje się do wyrobu soków czy słynnego mango lassi, konserwuje w puszkach, robi dżemy, galaretki, a w wersji suszonej można dodawać do sosów albo spożywać. Wiecie, że drzewko mango można wyhodować samodzielnie z pestki owocu?

Jeżeli lubicie mango warto spróbować wyhodować swoje drzewko w domu. Drzewko mango ma piękne liście, jeżeli oderwiemy ich fragment poczujemy niesamowicie intensywny, orzeźwiający zapach owocu.

W sklepie, markecie czy na targu wybieramy dojrzałe owoce mango. W domu nacinamy je wzdłuż pestki i odkrawamy miąższ. Następnie oczyszczamy włochatą osłonkę nasiona z resztek owocu. Pestkę nacinamy wzdłuż osłonki i wyjmujemy z niej nasiono.

Po wyjęciu nasiona z osłonki szukamy lekko zielonego miejsca. To jest zalążek korzenia mango. Następnie trzeba jeszcze nasiono obrać z brązowej osłonki. Jeżeli tego nie zrobimy nasza pestka może spleśnieć.

Następnie potrzebne będą: pumeks ogrodniczy na drenaż, drobny żwirek oraz ziemię do roślin zielonych. Na dnie doniczki układamy warstwę pumeksu ogrodniczego, mieszamy ziemię z drobnym żwirkiem (zapewni lepszą przepuszczalność podłoża – korzenie mango są bardzo delikatne i nie lubią zbyt mokrego podłoża).

Na tak przygotowane podłoże kładziemy nasiono mango, zielonym zalążkiem korzenia do ziemi, jednocześnie lekko ugniatając ziemię wokół nasiona. Zraszamy podłoże letnią, przegotowaną wcześniej, wodą. Na doniczkę nakładamy foliowy woreczek strunowy, który kilkukrotnie nakłuwamy wykałaczką, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Doniczkę odstawiamy w ciepłe miejsce. Po około 7-10 dniach pojawi się pęd z małymi liśćmi.

Kiedy nasze drzewko osiągnie około 10-15 cm, możemy zdjąć foliowy woreczek. Pamiętajmy o otrzymywaniu wilgotnego, ale nie mokrego podłoża. Podlewamy przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej (nie używajmy do podlewania wody z kranu, bo może zmienić odczyn podłoża).

Więcej o domowej hodowli mango przeczytacie w Muratordom

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments