Sylwester zbliża się wielkimi krokami i dla wielu osób jest to długo wyczekiwany czas. Wiele zwierząt jednak cierpi z powodu puszczanych fajerwerków, bo słyszą je kilka razy głośniej niż ludzie. Podpowiadamy, jak zadbać o naszego czworonożnego przyjaciela w ten dzień.

Wszyscy dobrze wiemy, że zarówno psy, jak i koty mają lepszy słuch od ludzi. Ostrość słuchu psa w zakresie niskich częstotliwości jest zbliżona do ludzkiej. Największe różnice w słyszeniu pomiędzy psem i człowiekiem występują na wysokich częstotliwościach. Człowiek może słyszeć dźwięki do 20000 herców. Psy słyszą dźwięki o znacznie wyższej częstotliwości 47000-65000 herców, co jest cechą osobniczą każdego psa.

Człowiek, standardowy huk fajerwerków i petard odbiera jako bardzo głośny huk. Jeśli pomnożymy go przez 3 lub 4 razy, uzyskamy efekt bezpośredniego ostrzału artyleryjskiego, który słyszy zwierzę.

Jak zadbać o psa

Wcześniejszy spacer

Unikajmy miejsc, w których pies może stać się bezpośrednim świadkiem wybuchu petard. Pory spacerów wybierajmy tak, by nie wypadały w czasie najintensywniejszych wystrzałów. Na spacer wybierajmy miejsca ustronne, niezbyt daleko od domu, takie, które pies dobrze zna. Ostatni spacer powinien być dłuższy niż normalnie, z odpowiednio większą dawką aktywności, najlepiej pracy węchowej, by zwierzę powróciło do domu zmęczone. Zmęczony spacerem pies szybciej zaśnie i spokojnie prześpi niespokojne godziny. Jeżeli pies za nic nie da się namówić na wyjście z domu, nie zabierajmy go na spacer na siłę.

Pod kontrolą

Konieczne jest, by pies nie biegał luzem lecz, był pod naszą kontrolą. Wyposażmy go w mocną smycz, obrożę, a nawet dodatkowo w szelki, do których winniśmy przytwierdzić adresatkę z naszym numerem telefonu i imieniem psa. Smycz może uratować naszemu pupilowi nawet życie. Spanikowane zwierzę może uciec i zgubić się w ciemnościach lub zginąć pod kołami auta. Ten los staje się corocznie udziałem dziesiątek psów.

Oaza spokoju

Stwórzmy w domu „oazę spokoju” – zamknijmy okna i zasłońmy rolety. Warto również w miarę możliwości zamaskować wystrzały nieco głośniej niż zazwyczaj nastawionym TV lub radiem.

Okaż wsparcie

Wiele psów, w trudnych chwilach przychodzi do swoich opiekunów po wsparcie. Wesprzyj w takiej chwili swojego pupila, połóż się przy nim, przytul. Nie reaguj na fajerwerki, nie podchodź do okien, nie spoglądaj nerwowo na swojego psa. Zachowuj się spokojnie, bo przekażesz w ten sposób psu informację, że nie ma się czego bać i nie dzieje się nic niezwykłego.

Bezpieczna kryjówka

Nie wyjmujmy kota, psa, królika czy fretki z jego kryjówki. Przestraszone zwierzęta bardzo często chowają się pod meblami czy też w w ciemnej i wytłumionej łazience. Nie wyciągajmy ich na siłę. Jeżeli zwierzęciu nic nie zagraża, pozwólmy mu na to, by samo wybrało sobie miejsce, gdzie czuje się najbezpieczniej.

Kiedy do weterynarza

Jeśli przejawy lęku u naszych pupili są bardzo nasilone – pies np. trzęsie się, dyszy i ślini, powinniśmy odpowiednio wcześniej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów, których zadaniem jest farmakologiczne uspokojenie zwierzaka. Pamiętajmy, że większości z nich należy zacząć podawać kilka dni lub nawet kilkanaście dni przed sylwestrem, dlatego nie zwlekajmy z tym do ostatniej chwili. Lekarze zdecydowanie odradzają podawanie jakichkolwiek leków na własną rękę. Bez znaczenia, czy są to środki pochodzenia naturalnego, czy też najmniejsze dawki farmaceutyków dla ludzi, zwierzęta są bowiem o wiele wrażliwsze na składniki leków niż ludzie i nieodpowiednie dobrane specyfiki mogą spowodować utratę zdrowia lub nawet śmierć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments