Jesień to czas na prace porządkowe w ogrodzie oraz przygotowanie ziemi do nowego sezonu. Zabiegi poprawiające jakość gleby sprawią, że będzie ona przewiewna, wilgotna i zasobna w łatwo dostępne dla roślin składniki mineralne. Mamy dla Was zestawienie prac przygotowujących glebę w ogrodzie do wiosny.

1. Sprawdź odczyn gleby

Odczyn gleby wyrażany w jednostkach pH może wynosić od 3,5 (bardzo kwaśna gleba – gleba torfowa) do 8,0 (gleba zasadowa – gleba wapienna). Są rośliny, które lubią glebę kwaśną (pH 4,5-5,5), np. azalie, borówki wysokie, golterie, kalmie, pierisy, różaneczniki, wrzosy, wrzośce i żurawiny. Jednak większość roślin najlepiej rośnie w ziemi, której odczyn jest lekko kwaśny lub obojętny (pH 6,0–7,0). W takiej glebie rozwija się najwięcej pożytecznych mikroorganizmów, a składniki mineralne są łatwo dostępne dla korzeni roślin, taka gleba dla poprawy jakości wymaga dodania wapnia. W zbyt kwaśnej glebie giną pożyteczne bakterie i rozwijają się grzyby pleśniowe. Gleby zasadowe (pH powyżej 7,0) są w Polsce rzadkością, jeżeli na taką trafimy, wystarczy dodać do niej torfu.

Odczyn gleby sprawdzimy za pomocą kwasomierza polowego lub elektronicznego. Pamiętajmy, aby zbadać ziemię w kilku miejscach ogrodu.

2. Wapniowanie gleby

Potrzebną dawkę należy równomiernie rozsiać po całej powierzchni ziemi ( ogrodu, trawnika). Po rozsianiu nawozy wapniowe dokładnie mieszamy grabiami z wierzchnią warstwą ziemi. Wapnowania gleby nie należy łączyć z nawożeniem (ani nawozem organicznym, ani nawozem mineralnym), bo w wyniku procesów, jakie wtedy zachodzą w ziemi, część minerałów staje się niedostępna dla roślin (między innymi z nawozów do atmosfery uwalniany jest cenny dla roślin azot – jego straty mogą być bardzo duże). Nawożenie można wykonać 2-3 tygodnie po wapnowaniu.

Do wapnowania gleby można zastosować następujące nawozy wapniowe:

– wapno węglanowe (kreda mielona) – zawiera około 45% CaO;

– nawozy wapniowo-magnezowe – zawierają one około 30% CaO i 15% MgO.

3. Nawożenie

Nawozy organiczne przekopujemy z glebą. Tak przekopanej ziemi nie należy grabić, lecz zostawić duże, nierozkruszone bryły – fachowcy mówią, że ziemię zostawia się w ostrej skibie. Zimą pod wpływem mrozu i wody ziemia w skibach zacznie się kruszyć na mniejsze grudy i grudki, przybierając pulchną, gruzełkowatą postać. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla zbitych gleb gliniastych.

Więcej na ten temat przeczytasz na muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments