W piątek (5 sierpnia), aż do soboty (6 sierpnia) województwo lubelskie nadal będzie w strefie wyżu, który napływa z południa. Kolejne dni będą również bardzo ciepłe, a temperatura przekroczy 30 st. C. Sprawdziliśmy, jakiej pogody należy się spodziewać w najbliższym tygodniu.
– W tych dniach możemy spodziewać się małego zachmurzenia. Nie będzie opadów. W piątek w południowo-zachodniej części województwa może przekroczyć 32 st. C. nad ranem minimalna spadnie do 20-17 st. C. wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków południowych – informuje Grzegorz Kołodziej ze Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.
W sobotę należy spodziewać przejścia płytkiej zatoki niżowej i związanego z nią mało aktywnego frontu chłodnego. – W ciągu dnia, a może nawet już w godzinach wieczornych w piątek, następować będzie stopniowy wzrost zachmurzenia do całkowitego. Jest duża szansa na wystąpienie opadów przelotnych deszczu i burz. Lokalnie zjawiska mogą być dosyć silne. Temperatura maksymalna może dojść do 30 st. C, ale po przejściu frontu należy oczekiwać ochłodzenia o 10 st. C, a przejściowo spadek temperatury może być nawet do 20-18 st. C. Zmieni się kierunek wiatru na północno-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr może dość silny i porywisty – prognozuje ekspert.
Od niedzieli (7 sierpnia) południowo-wschodnia część Polski dostawać się będzie stopniowo pod wpływ klina wyżowego związanego z centrum nad Atlantykiem. – Od niedzieli zmieni się też charakter masy powietrznej – z północnego-zachodu, przejściowo, zacznie napływać bardziej wilgotne i chłodniejsze powietrze polarne morskie, pod którego wpływem pozostawać będziemy w pierwszej połowie następnego tygodnia, zaś w drugiej połowie, dostawać się będziemy stopniowo w obszar oddziaływania zatoki niżowej, przejściowo w czwartek i piątek oddziaływać może masa dość sucha i ciepła – zaznacza Grzegorz Kołodziej.
W niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane i przejściowo duże. Nie można tez wykluczyć słabych przelotnych opadów deszczu – głównie w południowo-wschodniej części Lubelszczyzny. Temperatura maksymalna kształtować się będzie w przedziale 23-25 st. C. Temperatura minimalna będzie wynosić od 15 do 12 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich.
W kolejnych dniach należy spodziewać się mniejszego zachmurzenia i nieznacznych wzrostów temperatury. Około połowy tygodnia temperatury mogą osiągnąć 26-28 st. C. Opady przelotne mogą pojawić się w piątek (12 sierpnia), ale raczej nie wpłyną na obniżenie temperatury, ponieważ ta może osiągnąć nawet 30 st. C.
– Nad ranem może być dość chłodno ze spadkami temperatur lokalnie do 12-10 st. C. Wiatry będą słabe i umiarkowane z kierunków zmiennych, skręcające w drugiej części tygodnia na kierunki zachodnie. Możliwe są nieznaczne lokalnie odchyły od prognozowanych wartości – dodaje ekspert.