Za nami najchłodniejszy, od prawie 30 lat, maj. Na szczęście, wkrótce czekają nas wyższe temperatury i cieplejsze wieczory.

– Od kilku dni widzimy stopniową przebudowę pola ciśnienia nad Europą. Od piątku Polska dostawać się będzie pod wpływ rozległej, ale niezbyt głębokiej, zatoki niżowej. Jej najbardziej aktywne centrum do poniedziałku znajdować się będzie nad Morzem Północnym i wraz z systemem frontów atmosferycznych, już od piątku, zacznie oddziaływać na obszar Polski – mówi Grzegorz Kołodziej ze Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.

Oznacza to, że już od najbliższego piątku, 5 czerwca, możemy spodziewać się ocieplenia. Zbliżający się weekend przyniesie słońce, ale możemy spodziewać się również przelotnych opadów i burz. – Stopniowo dostaniemy się pod wpływ cieplejszej i bardziej wilgotnej masy powietrza polarnego morskiego, które napływać będzie z kierunku południowego i południowo-zachodniego – dodaje nasz ekspert.

W piątek, 5 czerwca, zachmurzenie początkowo małe, będzie po południu wzrastać do umiarkowanego i dużego, z wysokim prawdopodobieństwem burz i opadów przelotnych deszczu, a lokalnie nawet gradu. Opady będą stopniowo zanikać w nocy. Miejscami, głównie w północnej części naszego regionu, może intensywnie popadać. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie 21-23 st. C.

Kolejny tydzień przyniesie nam letnią pogodę. Będzie cieplej, jednak powinniśmy uważać na zbliżający się burzowy front, który pojawi się nad naszym regionem.

W poniedziałek, 8 czerwca, można oczekiwać chwilowego pogorszenia pogody z większą ilością zachmurzenia i opadami, które mogą nas nękać z przerwami cały dzień. Temperatura może przekroczyć nawet 20 st. C.

We wtorek, 9 czerwca, powinna wrócić pogoda cieplejsza i bardziej sucha z temperaturą maksymalną do 24 st. C i opadami dopiero w godzinach wieczornych.

W długi czerwcowy weekend może pojawić się dużo chmur, które przyniosą przelotne opady i burze. Początkowo będzie nieznacznie chłodniej 18-20 st. C, ale pod koniec tygodnia temperatury mogą osiągnąć 23-24 st. C.

W całym tym okresie noce będą dość ciepłe, ale nie najcieplejsze, jeśli chodzi o tę porę roku, z temperaturami minimalnymi nad ranem początkowo 11-13 st. C, a następnie 13-15 st. C. Wiatry będą słabe i umiarkowane z kierunków południowych i zachodnich, w czasie burz mogą być okresami zmienne i dość silne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments