Nadchodzący weekend w Lublinie będzie obfitował w różnorodne wydarzenia. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział między innymi w koncertach, wymianie roślin i obejrzeć filmy pod chmurką. Sprawdźcie, gdzie warto pójść i co zobaczyć.

Lot balonem

Z lotniska w Świdniku wystartują balony w ramach wydarzenia „Lot balonem nad Lublinem”. Organizatorzy przewidzieli dwa loty: w sobotę (6 czerwca) około godziny 18-18.30 i w niedzielę (7 czerwca) ok. godz. 6. Balony przelecą nad Lublinem, a lot nimi trwa około godziny. Cała wyprawa balonem od momentu spotkania z organizatorami do czasu powrotu zajmuje 2-3 godziny. Cena za lot wynosi 550 zł.

Kino pod Gwiazdami

W piątek (5 czerwca) i w sobotę (6 czerwca) w plenerowym Kinie pod Gwiazdami w Ogrodzie Saskim będziemy mogli zobaczyć kolejne dwa seanse. „Niewidoczne życie sióstr Gusmao” oraz „Oficer i Szpieg” rozpoczną się o godzinie 20:30. Bezpłatne wejściówki otrzymacie w kasie Centrum Kultury w Lublinie.

Wymiana Roślin

Będzie można wymienić się roślinami i nabyć nowe kwietniki, te w doniczkach, a także makramy – to wszystko w niedzielę (7 czerwca) w ramach II Wymiany Roślin w Lublinie. Wystawcy będą na Was czekać w Akademii Kreatywności przy ulicy Zamojskiej 21. Początek wydarzenia o godzinie 10.

Wystawa klocków Lego

Od soboty (6 czerwca) w Skende Shopping Lublin będzie można oglądać największą międzynarodową wystawę budowli z klocków Lego. Zobaczymy na niej między innymi figurki muzyków, postaci bajkowe i wyjątkową makietę z Króla Lwa.

Na wystawie zaprezentowane zostaną figurki w skali 1:1, które będą przedstawiać znane postaci ze świata sportu, nauki, kultury, filmu i bajek. Ekspozycja będzie miała swoją premierę w Lublinie. Najbardziej widowiskową rekonstrukcją z ponad 100 makiet będzie 7-metrowy pojazd Batmana zbudowany z 900 tysięcy klocków. Batamobilowi towarzyszy wykonana w skali 1:1 figura inspirowana postacią Batmana. Bilety możecie nabyć w kasie przed wejściem na wystawę.

Koncert w kościele

Od soboty (6 czerwca) do poniedziałku (8 czerwca) w parafii św. Rodziny w Lublinie trwać będą Papieskie Dni Rodziny, przygotowujące do odpustu parafialnego związanego z 33. rocznicą wizyty papieża Jana Pawła II w Lublinie. Zaplanowano również Koncert Papieski pt. Jedna jest Polska (7 czerwca, godz. 19), w którym wystąpią: Alicja Węgorzewska – śpiew, Maciej Miecznikowski – śpiew, Robert Grudzień – organy, Bogdan Kierejsza – skrzypce oraz Krzysztof Cezary Buszman – poeta, recytacja

Noc Balkonów

W nocy z 6 na 7 czerwca wypatrujcie świetlnych balkonów. W czerwcu zamiast Nocy Kultury odbędzie się Noc Balkonów, podczas której mieszkańcy mogą udekorować swoje balkony, parapety i okna świetlistymi dekoracjami, a tym samym wziąć udział w konkursie. Dwie najbardziej atrakcyjne dekoracje otrzymają po 1000 zł, od jury konkursu jak i publiczności.

Performance w Galerii Labirynt

W weekend będzie można zobaczyć również wystawę Moniki Sosnowskiej, która przyjechała do Lublina w połowie marca. W piątek (5 czerwca) będzie można zobaczyć również performance jej poświęcony, przygotowany przez artystów Lubelskiego Teatru Tańca.

„Fasada” Moniki Sosnowskiej jest ważącą około półtorej tony repliką kurtynowej fasady modernistycznego budynku z lat 60 (będącego siedzibą FGF), którą artystka poddała trwającym 3 miesiące brutalnym operacjom; skręcaniu, zgniataniu, naciąganiu. W tym dokładnie zaplanowanym procesie „przemocy” wobec stalowej konstrukcji brali udział inżynierowie i robotnicy.

„Fasada” to pierwsza wystawa artystki w Lublinie i jednocześnie pierwsza prezentacja tej pracy w Polsce. Wystawa będzie czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 19.00.

Performance odbędzie się w piątek 5 czerwca w godzinach 17:00, 18:00 i 19:00. Ze względów bezpieczeństwa w jednej grupie może być maksymalnie 20 zwiedzających. Bilety do kupienia stacjonarnie oraz online dzięki Tobilet.pl.

Wystawa Jarosława Luterackiego

Do 22 czerwca w Galerii Wirydarz możecie zobaczyć wyjątkowe prace Jarosława Luterackiego, malarza i rzeźbiarza, który studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych)

Prace możecie zobaczyć w niedzielę (od 13 do 16) oraz w sobotę (od 12 do 15). Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa w Galerii Saskiej

Na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego możecie zobaczyć wyjątkowe plakaty Lecha Majewskiego. Wystawa będzie dostępna do 26 czerwca. Wstęp wolny. Lech Majewski specjalizuje się w grafice wydawniczej i reklamowej, projektuje książki w Polsce i Niemczech, zajmuje się również tworzeniem ilustracji literatury dziecięcej. Najdłużej jednak jest związany z formą plakatu.

W kręgu historii Lublina

Warto zwiedzić Muzeum Historii Miasta Lublina, które znajduje się w Bramie Krakowskiej. Znajdziecie w nim wyjątkowe muzealne eksponaty związane z historią naszego miasta, jak obrazy, elementy strojów czy dawne monety. Dla tych, którzy wejdą na najwyższą kondygnację muzeum czeka niespodzianka – widok na przepiękną panoramę Lublina.

Bilety do Muzeum możecie nabyć w kasie przed wejściem w cenie 5,50 zł (bilet normalny) oraz 4,50 (bilet ulgowy). Wystawę możecie zwiedzić od 9 do 17 od piątku do niedzieli.

Atrakcje nad zalewem

Wybierając się nad Zalew Zemborzycki możecie skorzystać między innymi z wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego. Dostępne są już rowery wodne, piłki, rowery górskie, a także kajaki i windsurfing. Wypożyczalnia sprzętu wodnego i rekreacyjnego znajduje się w pobliżu ośrodka Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. Możecie z niej skorzystać od godziny 10 do 20.

Aktualny cennik

Spacery w skansenie

Warto wybrać się na spacer do lubelskiego skansenu, gdzie jest możliwość zwiedzania indywidualnego. Wejście do Muzeum jest możliwe przez budynek recepcji od al. Warszawskiej, natomiast wyjście bramą za muzealnym miasteczkiem na ul. Agronomiczną. Muzeum czynne jest w godzinach od 9 do 17.

Bilety wstępu otrzymacie w cenie 12 zł (normalny), 6 zł (ulgowy), 30 zł (rodzinny za okazaniem: „Karty Dużej Rodziny”, „Regionalnej Karty Dużej Rodziny” lub karty „Rodzina 3+”). Dzieci do lat 7 wstęp wolny.

Relaks w Ogrodzie Botanicznym

Codziennie od godziny 11 do 17 możecie odwiedzić Ogród Botaniczny UMCS. Bilety możecie kupić w kasie przy wejściu w cenie 6 zł (bilet normalny), 3 zł (bilet ulgowy) oraz 15 zł (rodzinny do 5 osób. 2 osoby dorosłe + 2-3 dzieci – powyżej 5 lat lub 1 osoba dorosła + 3-4 dzieci – powyżej 5 lat).

A online…

Koncert Jana Kondraka

W niedzielę (7 maja) o godzinie 18 będziecie mogli posłuchać koncertu Jana Kondraka. Podczas koncertu usłyszycie utwory te dawne, jak i zapomniane. Pojawią się również niespodzianki w postaci premiery.

Bilety możecie nabyć tutaj 

Transmisja z wydarzenia dostępna będzie tutaj 

Damian Ukeje w Radiu Lublin

W piątek (5 czerwca) o godzinie 19 w Radiu Lublin wystąpi Damian Ukeje. Koncert odbędzie się online i jego transmisji możecie posłuchać na antenie radia, jak i na Facebooku.

Damian Ukeje to kompozytor, autor tekstów oraz wokalista. Początek jego kariery wiąże się z występami z zespołem Jerry’s Hole Band, z którym tworzył pierwsze utwory w klimacie bluesa. Brał udział w wielu telewizyjnych show, między innymi w kultowej Szansie na sukces. Występ ten zapewnił mu miejsce wokalisty w szczecińskiej kapeli Fat Belly Family. W 2011 roku Damian wziął udział w pierwszej edycji programu The Voice of Poland.

Galeria Labirynt

Galeria Labirynt zaprasza również na „Ćwiczenia z wolności”, które odbędą się na platformie ZOOM w sobotę (6 czerwca) o godzinie 12. Podczas warsztatów dzieci poznają dzieła sztuki współczesnej oraz przeniosą się w pobudzający zmysły świat pełen pachnących oraz mieniących się różnymi kolorami mas.

Również na tej platformie możecie wziąć udział w drugich zajęciach. Nie obrażaj się na obraz, Łyżka w obrazie i Ja w obrazie to niektóre z tematów, jakie proponuje Galeria Labirynt w ramach nowego cyklu o nazwie Labirynt Wyobraźni Online. Zajęcia będą przybliżać uczniom zagadnienia związane ze sztuką współczesną. Każde spotkanie trwa około 45 minut i składa się z omawiania dzieł sztuki oraz warsztatów plastycznych, podczas których dzieci stworzą własne prace. Zajęcia pobudzają kreatywne myślenie, prowadzone są aktywizującymi metodami pracy, ponadto wpisują się w podstawę programową. Lekcje są bezpłatne. Obowiązują zapisy mailowe (edu@labirynt.com).

Fot. Zdjęcie archiwalne z ubiegłorocznej Nocy Kultury

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments