W najbliższy weekend (17-19 sierpnia) w Lublinie będzie się sporo działo. Jarmark Jagielloński jak co roku obfituje w atrakcje dla dużych i małych. Przygotowaliśmy dla Was subiektywny przewodnik po jarmarkowym programie.

Koncert re:tradycja

W piątek (17 sierpnia) o godzinie 19.30 na dziedzińcu zamkowym rozpocznie się koncert re:tradycja. Jest to specjalna produkcja Warsztatów Kultury, podczas której artyści tworzący w różnych gatunkach muzycznych wymieniają się doświadczeniami i uczą od siebie nawzajem na scenie. Usłyszymy: Paulinę Przybysz, Natalię Kukulską, Wojtka Mazolewskiego, Marią Pęzik i Annę Chudą. Gwiazdy zaśpiewają z ludowymi muzykami, m.in.: Barbarą Wrońską, Heleną Szpytmą i Kapelą Jurka Wrony.

Kiedy: 18 sierpnia, godz. 19.30

Gdzie: dziedziniec zamkowy

Jarmark rękodzielniczy

Do Lublina przyjadą więc twórcy, rzemieślnicy i artyści z całej Polski, m.in. z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Słowacji, a także po raz pierwszy z Bułgarii, Szwecji i Maroka. Organizatorzy zapraszają wyłącznie osoby, które reprezentują dziedziny twórczości oparte o regionalne wzornictwo i techniki wykonania. Towarzyszyć temu będą pokazy i warsztaty, które pozwolą uczestnikom wejść w świat zapomnianych technik.
Kiedy: 17-19 sierpnia, godz. 10-18

Gdzie: Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście

 

Ach te koronki

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest koronka. Nawiązania do koronkowego motywu pojawiają się w mieście już od jakiegoś czasu.

* Możemy podziwiać piękny mural twórczości artystki NeSpoon na kamienicy w podwórku przy ul. Grodzkiej 7 (w godz. 10-20). Dzieło powstawało 4 dni, a zostanie z nami na długie lata.

* W Bramie Krakowskiej napotkamy koronkową instalację autorstwa Tomasza i Małgorzaty Krajewskich.

* W klasztorze Ojców Dominikanów dostępna będzie wystawa Letnia Szkoła Koronkarstwa, która przedstawiać będzie badania terenowe prowadzone w lutym 2018 roku. Galeria Gardzienice natomiast przygotowała wystawę „Jej Wysokość Koronka Koniakowska”, w której prezentowane są prace czterech ludowych artystek: Marty Legierskiej, Zuzanny Ptak, Lucyny Bytow i Marioli Wojtas. Dzieła przybliżą zwiedzającym szeroki wachlarz zastosowań koronki, od tradycyjnych nakryć głowy, przed obrusy i serwety, po biżuterię i galanterię. Czynna w dniach 17-19 sierpnia, w godz. 13-18 (ul Grodzka 5a – I piętro)

Warsztaty

Warsztaty stanowią dużą część Jarmarku Jagiellońskiego. Zakres poruszanych dziedzin i tematów jest ogromny, znajdziemy wśród nich oczywiście warsztaty koronkarstwa, ale również wyplatania instrumentów z wikliny, czy garncarskie. Są także warsztaty polskich tańców tradycyjnych, czy warsztaty dawnej fotografii, na których uczestnicy otrzymają pamiątkowe zdjęcie, wykonane techniką talbotypii. Na część warsztatów obowiązują zapisy.

 

Dla najmłodszych

Jarmarkowe podwórko to miejsce w którym całe rodziny mogą spędzić czas miło, aktywnie i bez technologii. Przez wszystkie dni festiwalu dzieci będą odkrywać gry i zabawy z czasów dzieciństwa swoich rodziców, które obecnie odchodzą niestety w zapomnienie. Na podwórku pojawi się również wykonana w sposób tradycyjny karuzela.

Kiedy: 17-19 sierpnia, godz. 11-19,

Gdzie: Błonia pod Zamkiem

 

Potańcówki

Każdego jarmarkowego wieczora na placu przed dawnym Teatrem Andersena odbywać będą się potańcówki przy muzyce granej na żywo. Usłyszymy liczne kapele i zespoły prezentujące repertuar ludowy w różnych odsłonach. Kilkudziesięcioosobowa Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego zagra pochodzące z Lubelszczyzny polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty. Warszawska Orkiestra Sentymentalna przeniesie nas do czasów wojny i okresu międzywojennego prezentując melodie z tamtych lat przeplatane wątkami ludowymi.

Kiedy: 17-19 sierpnia, godz. 22.00-2.30

Gdzie: plac przed dawnym Teatrem Andersena

 

Tradycyjna muzyka

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego będzie można usłyszeć tradycyjną muzykę z Cypru, Norwegii, Bułgarii, Mongolii czy Francji. W programie znajdziemy między innymi cypryjski zespół Monsieur Doumani, który został założony w 2011 r. w Nikozji. Z kolei Violons Barbares to trzech muzyków prezentujących oryginalne kombinacje tradycji muzycznych swoich krajów. Zręcznie łączą mongolskie skrzypce morin chuur, bułgarską gadułkę oraz perkusję z umiejętnościami wokalnymi.

Dziewczyny z Raabygg poprowadzą ścieżkami muzyki ludowej prosto z wiosek południowej Norwegii. Tradycyjna muzyka norweska jest chropowata, delikatna, taneczna, zabawna i piękna. Trio gra na kilku instrumentach i proponuje wyjątkowe muzyczne aranżacje.

Monsieur Doumani – 18 sierpnia, godz. 19.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego

Violons Barbares – 18 sierpnia, godz. 20.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego

Raabygg – 19 sierpnia, godz. 20, wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów

 

Tajemnice dawnej fotografii

Na placu Po Farze stanie przenośne atelier fotograficzne niczym sprzed wieku. Za aparatem stanie Roman Krawczenko – opiekun Warsztatu Fotograficznego, mieszczącego się w Zaułku Hartwigów. Uczestnicy Jarmarku będą mogli zrobić sobie zdjęcie w strojach ludowych i przede wszystkim w czapkach maciejówkach, które są symbolem walki o wolność.
Kiedy: 17-19 sierpnia, godz. 11.00-13.30, 15.00-18.00

Gdzie: plac Po Farze | rezerwacja miejsc pod tel. 81 533 08 18

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments