Od 20 do 22 sierpnia Stare Miasto w Lublinie po raz piętnasty wypełni tradycyjna muzyka i rzemiosło. Artyści z całej Polski zaprezentują swoją twórczość i zachęcą do jej głębszego poznawania podczas koncertów, warsztatów, spotkań czy realizowanych wystaw. Nadchodzący Jarmark Jagielloński to trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej.

– Nasze decyzje programowe i logistyczne uzależnione są od obostrzeń i ogólnej sytuacji panującej w kraju. Biorąc pod uwagę nasze ubiegłoroczne doświadczenie organizacji festiwalu, chcemy przygotować wydarzenie w sposób jak najbardziej przemyślany i odpowiedzialny. Zależy nam na tym, by wszyscy uczestnicy Jarmarku Jagiellońskiego czuli się komfortowo podczas planowanych przez nas wydarzeń festiwalowych. Na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl oraz portalu Facebook będziemy na bieżąco zamieszczać informacje dotyczące formy, w jakiej będzie możliwe nasze spotkanie i realizacja tegorocznych wydarzeń – wyjaśnia Karolina Waszczuk, dyrektor Jarmarku Jagiellońskiego z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Festiwal skupiony będzie wokół tematyki związanej z instrumentami tradycyjnymi. Ich rola w kulturze ludowej polegała na tym, że towarzyszyły wielu sytuacjom życia rodzinnego, obrzędowego i społecznego mieszkańców wsi. Grające na nich kapele i orkiestry były uczestnikami wesel i pogrzebów, zabaw i spotkań społeczności. Jednak rola instrumentów była i nadal jest zdecydowanie większa.

– W tym roku chcemy przybliżyć uczestnikom festiwalu nie tylko te konteksty, ale także szeroki temat budowy instrumentów. Tegoroczna edycja Jarmarku umożliwi zapoznanie się zarówno z polskimi instrumentami ludowymi, jak i z instrumentami pochodzącymi z innych zakątków świata. Autorami ich wszystkich będą rzemieślnicy pracujący w Polsce – wyjaśnia Agata Turczyn z Warsztatów Kultury.

Na Jarmarku Rzemieślniczym będzie można zakupić instrumenty stworzone przez mistrzów, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami podzielą się także podczas warsztatów budowy instrumentów czy gry na nich. Program skupiony wokół tej tematyki dopełnią także wystawy, spotkania i spektakle, które przybliżą nam wybrane tradycje regionalne.

– W tym roku pragniemy również zwrócić uwagę na temat kobiet w kulturze tradycyjnej; ról, które pełniły, stereotypów kulturowych z nimi związanych, ale i codziennych obowiązków i radości, którymi wypełnione było ich życie na dawnej wsi. Sprawdzimy, jaki ich obraz zapisał się w tekstach pieśni tradycyjnych, nie zapomnimy także o kobietach muzykantkach i artystkach – dodaje Turczyn.

Nawiązanie do tych tematów pojawi się także podczas koncertów, między innymi w produkcji re:tradycja, która ponownie połączy artystów znanych ze sceny współczesnej z muzykami tradycyjnymi. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszej publiczności festiwalu. To dla niej rozbudowane zostanie Jarmarkowe Podwórko, jak i niezwykłe warsztaty, a scena kameralna festiwalu zabrzmi dźwiękami wielu instrumentów.

Fot. Ignac Tokarczyk/ Warsztaty Kultury

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments