Od 1 do 8 maja trwał drugi rejs studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na STS Pogoria. Tym razem na pokładzie żaglowca jest ponad 40-osobowa załoga, która jak co roku prowadzić będzie akcje profilaktyczne, tym razem w portach Morza Bałtyckiego.

Cała załoga jest zaszczepiona przeciwko Covid-19 i przygotowana do akcji profilaktycznych w portach, między innymi w Kołobrzegu i Świnoujściu. Akcje polegać będą na przeprowadzaniu badań profilaktycznych dla wszystkich, którzy zgłoszą się do utworzonych punktów „medycznych” w portach. Dodatkowym celem tego rejsu jest prowadzenie badań dla potrzeb medycyny sportowej.

Badania te będą obejmować między innymi zachowanie młodego organizmu podczas wysiłku fizycznego na morzu z uwzględnieniem takich okoliczności jak ograniczenie snu z powodu pełnionych wacht czy reakcje organizmu w czasie wykonywania czynności na znacznych wysokościach tj.na rejach.

Wyjście Pogorii z Gdyni w morze odbywa się w „reżimie covidowym”, z powodu którego odwołano dwa wcześniejsze rejsy, gdyż załogi nie mogły wypełnić obowiązujących rygorów sanitarnych. Jest to problem dla armatora jednostki tj. STAP, który z jednej strony chce zapewnić pełne bezpieczeństwo dla młodzieżowych załóg, zaś z drugiej zadbać o utrzymanie żaglowca „przy życiu”.

Pogoria od września do 1 maja stała zacumowania przy nabrzeżu w Gdyni i dopiero lubelscy studenci wnieśli na i pod pokład marynarskie życie. Stanowią załogę, wspomaganą jedynie przez zawodowego kapitana, mechanika i kucharza. Wszystkie więc codzienne czynności wykonują sami i pełnią zmieniające się wachty na pokładzie i pod nim, gdzie przez osiem dni żaglowiec będzie ich domem.

Tegoroczny rejs mógł być realizowany dzięki pomocy finansowej Uniwersytetu Medycznego i Urzędu Miasta Lublin.

Fot. Materiały nadesłane
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments