Zakończył się generalny remont konserwatorski jednego z najważniejszych zabytków związanych z historią Holocaustu i niemieckich obozów koncentracyjnych – baraku łaźni męskiej (nr 41) i przylegającego do niego bunkra komór gazowych. Po dwuletniej przerwie obiekt ponownie zostanie udostępniony do zwiedzania. Jednocześnie po raz pierwszy w historii dla zwiedzających zostanie udostępniony sąsiadujący z nim barak łaźni żeńskiej (nr 42), w którym prace konserwatorskie realizowane były w poprzednich latach.

– Barak 41 i 42 były wielokrotnie naprawiane, były w nich też prowadzone prace konserwatorskie. Były prowadzone jednak w latach 60., więc naturalne było to, że obiekty w tym czasie uległy naturalnej destrukcji – tłumaczy Grzegorz Plewik, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku. – Teraz należało ponownie przeprowadzić remonty kompleksowe tych obiektów, czyli baraku 41 i 42. Celem remontu było zatrzymanie tej destrukcji – dodaje.

Koszt remontu baraku 41 wyniósł około 5 milionów zł, natomiast remont baraku 42 to 1 mln 100 tys. Środki pochodzą z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments