Znamy datę 14. edycji Jarmarku Jagiellońskiego. W tym roku rozpocznie się w piątek (21 sierpnia) i trwać będzie do niedzieli (23 sierpnia). Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia będzie zielarstwo, a w programie między innymi liczne warsztaty, koncerty i rzemieślnicze produkty.

– Mówimy dzisiaj o wydarzeniu, z którego jesteśmy dumni i cieszymy się, że trochę wraca normalność. To też wydarzenie, które zabiera co roku w podróż turystów i mieszkańców Lublina – wyjaśnia Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Co roku Jarmark Jagielloński posiada temat przewodni wokół którego budowany jest program festiwalu. W 2020 roku zagadnieniem, które najlepiej będą mogli poznać mieszkańcy jest zielarstwo.

Motyw ten obecny będzie zarówno na Jarmarku Rzemieślniczym, jak i w programie warsztatów oraz występów artystycznych. Ziołowy charakter będzie miał również pająk prezentowany podczas festiwalu w Bramie Krakowskiej. Pająk to dla wielu gości jarmarku najbardziej oczekiwany punkt programu.

Dodatkową okazją do zgłębienia tematu zielarstwa będzie Letnia Szkoła Tradycji, dzięki której zainteresowane osoby będą mogły przez kilka dni pod okiem specjalistów poznawać różnorakie sposoby wykorzystywania ziół.

W związku z epidemią podczas tegorocznej edycji Jarmarku nie wszystkie jego stałe punkty mogły zostać zrealizowane. W tym roku nie będzie tradycyjnej Potańcówki Jarmarkowej i nie zobaczymy wystawców zza granicy. Decyzja ta jest podyktowana względami bezpieczeństwa. Dodatkowo kowale, którzy odwiedzą nasze miasto nie będą wykonywać pokazów dla mieszkańców.

Względy bezpieczeństwa

Jarmark Jagielloński tradycyjnie gościć będzie na Starym Mieście, jak i lubelskim deptaku. Każdy z wystawców ma obowiązek na swoim stoisku mieć płyn do dezynfekcji, na twarzy maseczkę ochronną i rękawiczki na dłoniach. Stoiska również będą ustawione w odstępach od siebie. Również mieszkańcy, przed wejściem na teren Jarmarku będą musieli zdezynfekować dłonie, a każdy uczestnik warsztatów i wydarzeń plenerowych obowiązkowo wypełni ankietę dotyczącą zdrowia. Każdej osobie, która zdecyduje się wziąć udział w Jarmarkowych wydarzeniach zostanie zmierzona temperatura, a osoby z tą podwyższoną nie zostaną wpuszczone. Uczestnicy są również zobowiązani do zachowywania dystansu społecznego.

Na większość wydarzeń obowiązują zapisy na stronie jarmarkjagiellonski.pl.

Program 

Program (wybrane wydarzenia)

Od 17 do 28 sierpnia, Warsztaty Kultury ul. Grodzka 7, sala wystawowa (II piętro): Kosmiczny zielnik, wystawa, od godz. 11 do 17

Od 20 do 23 sierpnia, ul. Grodzka: Życie jest piękne (jeśli długo się nad nim nie zastanawiasz), instalacja Jarosława Koziary

Piątek – Sobota (21 – 22 sierpnia), Błonia pod Zamkiem: Jarmarkowe Podwórko, od godz. 12 do 18

Piątek (21 sierpnia), Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, patio: Nasze miejsce na Ziemi (film), godz. 21:00 (wiek: 16 +)

Piątek (21 sierpnia), Warsztaty Kultury ul. Grodzka 7, patio: Nić – opowieść z przędzy i słów (spektakl dla dzieci), godz. 18:30

Od piątku (21 sierpnia) do niedzieli (23 sierpnia), Plac po Farze: Atelier Fotograficzne, Roman Krawczenko, od godziny 11 do 13 i od godz. 15 do 18.

Od 21 do 23 sierpnia, Brama Krakowska: instalacja artystyczna pająk

Sobota (22 sierpnia), Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie: Gawęda etnograficzna. W rajskim ogródeczku, godz. 15:00

Sobota (22 sierpnia), dziedziniec Zamku Lubelskiego: Koncert Re:tradycja, godz. 19:00

Występują: Reni Jusis i instrumentalista Miguel Moon wspólnie z Angele Bapkausikiene i z zespołem Salcinukas z Puńska, Tomasz „Lipa” Lipnicki i Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy.

Niedziela (23 sierpnia), Warsztaty Kultury ul. Grodzka 7, patio: Łukasz Jemioła & Drescode, godz. 19

Niedziela (23 sierpnia), Warsztaty Kultury ul. Grodzka 7, patio: Senjawazabawa (spektakl), godz. 21:00 (wiek: 18+)

Niedziela (23 sierpnia), Warsztaty Kultury ul. Grodzka 7, sala widowiskowa: Dni, na które czekamy, godz. 18:00

Niedziela (23 sierpnia), Błonia pod Zamkiem: Jarmarkowe Podwórko, od godz. 11 do 18.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments