W niedzielę, 9 czerwca, w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się inscenizacja jarmarku końskiego, który nawiązuje do historycznych targów łęczyńskich i piaseckich organizowanych w okresie międzywojennym, których najlepsze tradycje sięgają XVII i XVIII wieku.

W trakcie pokazu odtworzona zostanie atmosfera targu końskiego z lat 20. i 30. XX wieku. Pojawią się członkowie komisji targowej, w skład której wchodzą: weterynarz badający zdrowie i świadectwa zwierząt oraz dziedziczki z okolicznych majątków, które zapisują wszelkie dane. Gospodarz terenu, który otworzy i zamknie targ oraz będzie prezentował konie i zapowiadał gospodarzy sprzedających i kupujących konie. Na jarmarku pojawiają się również postacie dodające realizmu i atmosfery dawnego targu.

W trakcie jarmarku końskiego odtworzony zostanie również skomplikowany i ciekawy, dla postronnego widza, spektakl targowania się o cenę oraz kończący wszystko litkup – tradycyjne opijanie wódką zawartej transakcji. Pokazy i prezentacja koni pozwolą zobaczyć zwierzę w ruchu, sprawdzić jego temperament i pokazać wszelkie jego walory oraz wady. Konie zaprezentują też próbę siły tzw. uciąg (pociągnięcie wozu żeleźniaka z obciążeniem), która pozwala zdecydować czy koń sprawdzi się w ciężkich pracach polowych i innych.

W czasie trwania jarmarku można będzie przypatrzeć się pracy kowala przy wyrobie i podkuciu konia oraz czyszczeniu kopyt oraz zobaczyć pracę rymarza, bez którego żaden jarmark odbyć się nie mógł. Obok targowicy z końmi pokazane będą tradycyjnie zwierzęta domowe (owce, kozy, drób). Bilety na wydarzenie będzie można nabyć w kasach Muzeum przed wydarzeniem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments