Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (20 października) do niedzieli (22 października).

StarFest 2023

W Lublinie rusza Fantastyczny Festiwal Wyobraźni. Od piątku do niedzieli w Targach Lublin czeka na Was trzydniowa impreza, w trakcie której odbędzie się około 400 wydarzeń związanych z szeroko pojętą fantastyką i popkulturą, a wśród nich: spotkania z fantastycznymi gwiazdami popkultury, prelekcje, wykłady i panele dyskusyjne, konkursy, turnieje, warsztaty, pokazy, koncerty, projekcje filmów oraz wszelkiego rodzaju gry. Będą też stoiska handlowe i tematyczne; przedstawienia, prezentacje i pokazy tańca.

Szczegółowy program tutaj: https://starfest.pl/pl/program/tabela/

Aleja Europejskiej Stolicy Młodzieży

W piątek odbędzie się uroczystość otwarcia alei Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Podczas wydarzenia zostanie odsłonięta tablica z nazwą, a następnie zaplanowano przejście korowodu oraz występ Chóru Copernicus. Ważną częścią uroczystości będzie posadzenie pamiątkowego drzewa oraz zakopanie kapsuły czasu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 dla przyszłych pokoleń. Na koniec przewidziano wspólne zatańczenie „Belgijki”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 w Parku Ludowym, w alei głównej od strony Targów Lublin (wejście od al. Piłsudskiego).

Spotkanie z tłumaczką

Muzeum Józefa Czechowicza zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu „Tłumacząc przekład”, które poprowadzi Bartosz Wójcik. Spotkanie rozpocznie się w piątek o godzinie 18.30. Gościem będzie ceniona tłumaczka – Agata Ostrowska, absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW. Jest autorką ponad czterdziestu przekładów literackich z angielskiego i hiszpańskiego. Współpracowała m.in. z Wydawnictwem Poznańskim, ArtRage, Znakiem, Czarną Owcą, Egmontem i Centrum Architektury.

Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego

Miasto zaprasza mieszkanki i mieszkańców Lublina na koncert w ramach V Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 18.00 w Trybunale Koronnym i będzie okazją do przypomnienia postaci i twórczości tego urodzonego w Lublinie kompozytora z okazji jego 142. rocznicy urodzin. Podczas koncertu wystąpią artystki: śpiewaczka Dorota Całek, saksofonistka Alicja Wołyńczyk-Raniszewska, altowiolistka Justyna Górska oraz pianistka Urszula Świerczyńska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Półmaraton Lubelski

7. Półmaraton Lubelski to bieg na dystansie 21,0975 km, który odbędzie się w niedzielę ze startem i metą zlokalziowaną na terenie Stadionu Lekkoatletycznego w Lublinie (ul. Piłsudskiego 22). Start biegu został zaplanowany na godz. 9. W biegu mogą wziąć udział osoby pełnoletnie oraz za zgoda rodzica osoby niepełnoletnie, które najpóźniej w dniu rozgrywania zawodów będą miały ukończone 16 lat.

GameJamPlus w Lublinie

W Lublinie odbędzie się druga edycja GameJamPlus Poland. Wydarzenie zaplanowano od piątku do niedzieli. 20-22 października. Uroczyste otwarcie odbędzie się w piątek o godzinie 17 w siedzibie Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Podczas tego wydarzenia uczestnicy muszą stworzyć gry w ciągu 48 godzin, oraz nagrać wideo prezentację. Te dwie rzeczy zagwarantują im przejście do kolejnego etapu, gdzie twórcy będą rozwijać swoje gry pod okiem międzynarodowych mentorów.

Grupa Zamek i Awangarda | Oprowadzanie kuratorskie

W najbliższą niedzielę w Muzeum Narodowym w Lublinie odbędzie się oprowadzanie po pierwszej stałej wystawie poświęconej Grupie Zamek. Trzon ekspozycji stanowi prezentacja twórczości awangardowej grupy artystycznej działającej w II połowie lat 50. w Lublinie, której nazwa wiąże się z lubelskim zamkiem – miejscem pierwszych spotkań młodych artystów. Wstęp na oprowadzanie w ramach biletu wstępu na wystawy stałe Zamku Lubelskiego. Bilety dostępne w kasie Zamku Lubelskiego oraz online na stronie instytucji.

Warsztaty w Lubelskiej Manufakturze Czekolady

W sobotę o godz. 13 w Słodko Słodko przy ulicy Kościuszki 8 odbędą się warsztaty czekolady. Podczas warsztatów, uczestnicy dowiedzą się jak wytwarzana jest prawdziwa czekolada handmade oraz własnoręcznie przygotują tabliczki czekolady z ulubionymi składnikami. Na uczestników czekać będzie również degustacja pitnej czekolady, a oprócz czekoladowych, własnoręcznie wykonanych wyrobów, zabiorą ze sobą także pamiątkowe dyplomy. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zapisy na Facebook’u Słodko Słodko. Koszt udziału: 100 zł /os.

Poprzednie życie | Kino CK

Zespół Konfrontacji Teatralnych zaprasza na film „Poprzednie życie”. Pokazy odbędą w w piątek o godz. 20:30 oraz w niedzielę o godz. 18:00. „Poprzednie życie” to love story, która z lekkością i wdziękiem definiuje na nowo zasady ekranowego romansu. In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. Nora i Hae Sung dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja zaprowadzi oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. „Co by było, gdyby?” – to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. A także w głowie męża Nory (John Magaro), zaskoczonego nagłą wizytą Koreańczyka. Ceny biletów: 12/15 zł.

Oratorium “Dla ocalałych dom”

W niedzielę (22 października) o godz. 16:00 w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie odbędzie się premiera oratorium „Dla ocalałych dom”. Podczas koncertu wystąpią Piotr Selim, Chór Programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska oraz zaproszeni goście. Wstęp wolny.

Happysad w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę o godz. 20:00 na scenie Klubu Kultury Zgrzyt wystąpi zespół Happysad. Koncert odbywa się w ramach trasy PYŁ Tour 2023. Wstęp od godz. 18:00, bilety od 89 zł do kupienia na kupbilecik.pl

Wymiennik książkowy w Baobabie

W piątek od godz. 18 w Baobabie wszyscy miłośnicy książek będą mieli okazję skorzystać z Wymiennika. Na wydarzenie można przynieść książki do wspólnej przestrzeni i wymienić je na inne. Każdy uczestnik może przynieść 5-10 książek. Książki mogą być w różnych językach, dla każdej grupy wiekowej. Książki, które nie znajdą właściciela pozostaną w bibliotece baobabu. Podczas Wymiennika odbędzie się rozmowa o „drugim życiu” książki z Katarzyną Dardzińską prowadzącą Antykwariat w bliskim sąsiedztwie.

Pchli Targ w podwórku vol. 4

W sobotę od godz. 10:00 do godz. 16:00 w podwórku przy Peowiaków 10 w Retro Składzie odbędzie się czwarta, jesienna edycja Pchlego Targu. Na miejscu na wszystkich uczestników będą czekać napoje, przekąski i przepyszna kawa.

Piątkowe nocne zwiedzanie Lublina

Nocne zwiedzanie Lublina z przewodnikiem – w niepowtarzalnym klimacie jagiellońskim – już w piątek od godz. 19. Jako miejsce rozpoczęcia organizatorzy proponują Bramę Grodzką (w miejscu wejścia do niej od strony tzw. Zamku). Program zaplanowany jest na minimum półtorej, a maksimum dwie godziny, czyli do godz. 21. Gwarancję udziału stanowi wcześniejsza rezerwacja: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040. Cena usługi przewodnickiej: dorośli – 20 zł, studenci i emeryci – 15 zł, dzieci – 10 zł (w ramach biletu rodzinnego). Jest to oferta dla osób indywidualnych, skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Dobre to były czasy w tym Lublinie – spacer śladami Fredry

Spacer organizowany przez Teatr Osterwy odbędzie się w niedzielę o godz. 11. Zbiórka uczestników Spaceru zaplanowana jest przed budynkiem Teatru przy ul. Narutowicza 17. Wstęp wolny, zapisy przyjmowane są bezpośrednio w Kasie Teatru lub w Dziale promocji i sprzedaży.

Celem spaceru jest poznanie lubelskiego epizodu Aleksandra Fredry, pokazanie miejsc i związanych z nimi historii, a także utworów hr. Aleksandra na lubelskiej scenie. Wszystkie te lubelskie historię opisał w swoich wspomnieniach Trzy po trzy. Każdy z punktów Spaceru będzie opatrzony komentarzem z wybranych fragmentów jego pamiętnika. Jeżeli spacerowicze, po tej wycieczce, będą odczuwali niedosyt Fredry, zostaną zaproszeni do obejrzenia wystawy Fredro na scenie życia i teatru w Teatrze Osterwy w Lublinie.

Inauguracja PLUSLIGI | Bogdanka LUK Lublin – ENEA Czarni Radom

W piątek o godz. 20:30 w Hali Globus odbędzie się pierwszy mecz lubelskich siatkarzy. Na inaugurację PlusLigi zmierzą się z Enea Czarni Radom. Bilety do kupić na Eventim.pl oraz w kasie numer 1 Hali Globus od godziny 18:30 w dniu wydarzenia.

Weekend warsztatów dyniowych i gorącej czekolady

W sobotę i niedzielę na Farmie Dyniowej w hotelu Royal Botanic przy ul. Północnej 219 zaplanowane są warsztaty dyniowe. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w zdobieniu sztucznej dyni, lekcji o dyni oraz jej wydrążeniu, a poza skorzystać z innych atrakcji na farmie. Bilet wstępu kosztuje 55 zł /os., opiekun gratis. Wejście w godz. 12:00 i 15:00. Zapisy pod nr tel. 607 372 552 lub 533 444 458.

Dla osób niezainteresowanych dyniowymi warsztatami istnieje alternatywa w postaci „Weekendu gorącej czekolady”. Na miejscu dla każdego czeka kubek gorącej czekolady oraz atrakcje dla najmłodszych. Wstęp: 20 zł osoba dorosła, 15 zł dziecko. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo

Kociołek i wino – warsztaty kulinarne kuchni węgierskiej

W sobotę o godz. 15:00 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się pokaz kuchni węgierskiej z jej charakterystycznymi daniami jednogarnkowymi w postaci potraw przygotowywanych w kociołkach. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się ze specyfiką kuchni węgierskiej i posłuchać o tradycjach winiarskich na Węgrzech. W ramach warsztatów przygotują dwie potrawy gotowane w kociołku (mięsną oraz wersję wegetariańską) oraz spróbują węgierskich przekąsek i deseru. Wydarzenie tylko dla osób pełnoletnich. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CSK.

Cztery pory roku

W weekend w Teatrze Osterwy przygotowano spektakl dla najmłodszych dzieci, które po raz pierwszy będą w teatrze. O godz. 10 aktorki w nieoczywisty sposób kreują przestrzeń sceniczną na oczach dzieci stymulując w ten sposób ich wyobraźnię i kreatywność oraz rozbudzając w nich ciekawość otaczającego świata. W związku z grupą docelową (1-4 lata) i jej kompetencją komunikacyjną, twórcy odrzucili tekst koncentrując się na poszukiwaniu bodźców najbardziej atrakcyjnych dla dzieci.

RODZAJE I CENY BILETÓW: indywidualne – 40 zł, grupowe – 35 zł. Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html.

Tamara Łempicka – ponad granicami | Oprowadzanie kuratorskie

W niedzielę w Muzeum Narodowym na Zamku Lubelskim o godz. 10 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Tamara Łempicka – ponad granicami”. Oprowadzanie poprowadzi Łukasz Wiącek, kurator wystawy. Bilety dostępne na stronie: www.bilety.mnwl.pl oraz w kasie Muzeum Narodowego w Lublinie.

QUEEN SYMFONICZNIE powraca do Lublina

W sobotę projekt QUEEN SYMFONICZNIE powraca do Lublina! Po 1,5-rocznej przerwie zespół wystąpi w Centrum Spotkania Kultur przy pl. Teatralnym 1. Repertuar klasyków rocka nabierze nowych barw dzięki rozbudowanym aranżacjom. Na sezon 2023/2024 zespół przygotował kolejne nowości w liście utworów. Początek koncertu o 19:30. Bilety w przedsprzedaży od 139 zł dostępne w sieciach Ticketmaster / Eventim / Kupbilecik / Ebilet lub w Kasie Centrum Spotkania Kultur.

AZS Politechnika Lubelska – Regen Project Floorball Team Poznań | 1 Liga Unihokeja Mężczyzn

W niedzielę o godzinie 13:00 unihokeiści AZS Politechnika Lubelska, w ramach 3 kolejki 1 Ligi Unihokeja Mężczyzn, podejmą zespół z Poznania Regen Project Floorball Team. Swoje spotkania lubelska ekipa rozgrywa na uczelnianych obiektach sportowych przy Nadbystrzyckiej 36B. Wstęp na mecz jest bezpłatny. Dla wszystkich tych, którzy nie dadzą rady dotrzeć na halę, będzie prowadzona transmisja na żywo na klubowym kanale YouTube.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments