Kazimierz Dolny słynie ze swoich zielonych wzgórz i wyjątkowych zabytków. Podróżni upodobali sobie to miasteczko na weekendowe wypady urozmaicane spacerami wśród najbardziej charakterystycznych w nim miejsc. Malownicze krajobrazy sprzyjają zażywaniu relaksu na spacerach wzdłuż Wisły. Co warto zwiedzić?

Z powrotem
Następny

Co warto zwiedzić w Kazimierzu Dolnym?

Kazimierz Dolny na weekend
Kazimierz Dolny na weekend

Do Kazimierza warto się wybrać, żeby zobaczyć malowniczy Rynek, którego centrum wyznacza zabytkowa studnia z pompą abisyńską. Jeżeli zdecydujecie się na wycieczkę z przewodnikiem, prawdopodobnie właśnie tu rozpoczniecie swoją przygodę. W Kazimierzu nie brakuje zabytkowych kamienic charakterystycznych dla renesansowej urbanistyki. Posiadają one wiele bogatych zdobień i arkadowych podcięć.

Do tej najbardziej rozpoznawalnej zabudowy zaliczają się bliźniacze Kamienice Przybyłów z 1615 r., które urzekają płaskorzeźbioną dekoracją elewacji oraz kamienica Celejowska stanowiąca jeden z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego z wystawami upamiętniającymi historyczny Kazimierz Dolny. Północna część Rynku prezentuje średniowieczną Farę – kościół św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja.

Spacerowanie wzdłuż bulwarów Wisły to sama przyjemność. Z jednej strony napotkamy kilka przycumowanych jednostek pływających, z drugiej malowniczy widok na Górę Zamkową z ruinami Zamku i basztą.

Nad Rynkiem wznosi się Wzgórze Trzech Krzyży, do którego prowadzi kamienna ścieżka. W 1708 roku postawiono na niej trzy wysokie, drewniane krzyże upamiętniające ofiary cholery, która miała miejsce na tych terenach. Znana jako Wzgórze Trzech Krzyży i Krzyżowa Góra budzi również skojarzenia z Golgotą.

Z powrotem
Następny
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments