Kazimierz Dolny słynie ze swoich zielonych wzgórz i wyjątkowych zabytków. Podróżni upodobali sobie to miasteczko na weekendowe wypady urozmaicane spacerami wśród najbardziej charakterystycznych w nim miejsc. Malownicze krajobrazy sprzyjają zażywaniu relaksu na spacerach wzdłuż Wisły. Co warto zwiedzić?

Z powrotem
Następny

Garstka historii Kazimierza Dolnego

Kazimierz nad Wisłą otrzymał swoją nazwę od księcia Kazimierza Szczodrego, założyciela osady w XII w., jednak drugi człon nazwy „Dolny” zawdzięcza już królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Wszystko, aby odróżnić miejscowość z Lubelszczyzny od podkrakowskiego Kazimierza Górnego, obecnie dzielnicy Krakowa.

Miasto otrzymało od króla nie tylko pełną nazwę, ale i malowniczy zamek na wzgórzu, który wraz z sąsiadującą basztą obecnie stanowi miejsce romantycznych ruin. Zainspirował on wielu bajarzy i przewodników. Na jego podstawie powstały legendy o królu i jego żydowskiej wybrance oraz zdradzieckim Maćku Borkowicu.

Z małej osady rybackiej za sprawą Króla Kazimierza Wielkiego stał się też jednym z najbogatszych polskich miast i miastem królewskim koronnym. Doszło do tego za sprawą prężnie działającego na Wiśle handlu rzecznego i polskiego zboża przeznaczonego na handel wewnętrzny, jak i eksportowy.

Z powrotem
Następny
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments