Od poniedziałku (23 marca) kibice Speed Car Motor Lublin oddają krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Zachęcają do tego także mieszkańców miasta. Akcja kibiców spowodowana jest tym, że z powodu epidemii koronawirusa w całym kraju i w naszym regionie brakuje krwi.

W Lublinie najbardziej brakuje krwi 0RhD-, ale również grup A RhD-, B RhD-, 0 RhD+, A RhD- i B RhD-. Dlatego też tak ważne jest, by osoby zdrowe wspomogły RCKiK.

Jeśli zdecydujesz się oddać krew musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Należy przyjść wypoczętym i wyspanym, a dzień wcześniej wypić około dwóch litrów płynów. Mogą być to soki, woda czy herbata. Należy jednak pamiętać, by dwa dni przed oddaniem krwi nie spożywać alkoholu. Należy również zwrócić uwagę na posiłki. Zjedz taki, by był lekki, ale unikaj produktów smażonych, boczku, pasztetów, żółtego sera, jajek, majonezu i kremowych ciast. Na pobór krwi przyjdź z dokumentem tożsamości, który zawiera zdjęcie i numer pesel.

Dawcą może zostać każdy. Musi spełnić on jednak kilkanaście ważnych punktów. Osoba oddająca krew musi ważyć przynajmniej 50 kilogramów, być pełnoletnia i nie chorować na żółtaczkę. Nie mogła ona również w ciągu ostatniego pół roku odbywać żadnych zabiegów chirurgicznych takich jak gastroskopie, kolonoskopie czy operacje. W ciągu ostatnich 6 miesięcy dawca nie robił żadnych kolczyków bądź tatuaży.

Szczegółowe informacje o tym, czy możesz oddać krew znajdziesz tutaj

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments