Endometrioza to przewlekła choroba, która często powoduje u kobiet dolegliwości bólowe oraz problemy z uzyskaniem ciąży. Nieświadomie może zmagać się z nią wiele kobiet w wieku rozrodczym, ponieważ jej objawy są nietypowe i bywają trudne do zdiagnozowania, zwłaszcza w początkowym stadium. Właśnie z tego powodu warto obserwować swój organizm i w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych udać się do specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie również w obszarze starań o dziecko. Taką pomoc można uzyskać chociażby w Klinice Bocian w Lublinie.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej macicy (endometrium) w innych narządach organizmu, czyli poza jamą macicy, miejscem, gdzie powinna się znajdować. Co to tak naprawdę oznacza dla kobiety? Schorzenie powoduje, że w organizmie wytwarza się proces zapalny uzależniony w dużym stopniu od hormonów, najczęściej estrogenów. U zdrowej kobiety podczas okresu endometrium powinno uleć złuszczeniu, natomiast gdy komórki błony śluzowej są nieprawidłowo zlokalizowane i znajdują się poza jamą macicy, przyczyniają się do silnego bólu, krwawienia a nawet rozwoju zrostów i guzów. Endometrioza jest jednym z powodów niepłodności, ponieważ może utrudnić przemieszczenie się zarodka oraz jego zagnieżdżenie w jamie macicy. Niestety schorzenie nie jest w pełni uleczalne, jednak współczesna medycyna umożliwia zastosowanie kilku rozwiązań, które mogą spowodować zanik lub zmniejszenie aktywności nieprawidłowych tkanek, tym samym złagodzić dolegliwości, które zgłasza pacjentka.

Endometrioza – objawy

Z endometriozą zmagają się najczęściej kobiety młode, w wieku rozrodczym. Schorzenie może przybierać zarówno postać objawową, jak i bezobjawową. Niejednokrotnie przy endometriozie pojawia się ból podczas miesiączki, a także podczas współżycia, do tego dochodzą obfite krwawienia miesiączkowe i nieregularne cykle, mogą również występować wzdęcia lub problemy z bolesnym oddawaniem moczu czy stolca. Wiele kobiet w takiej sytuacji ma również trudności z zajściem w ciążę.

Jak zdiagnozować endometriozę?

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów wskazana jest wizyta u ginekologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny oraz badanie ginekologiczne, a do tego badanie USG. Niekiedy można posiłkować się badaniem rezonansu magnetycznego, które pozwala dokładniej zbadać rozległość choroby. Czasami, aby potwierdzić diagnozę, wskazana jest też laparoskopia należąca już do leczenia operacyjnego i pobranie tkanki do badania histopatologicznego. Zdarza się również, że endometrioza, zostaje zdiagnozowana zupełnie przypadkowo, nawet podczas operacji chirurgicznych wykonywanych z innych powodów.

Endometrioza a leczenie

Leczenie endometriozy jest uzależnione od sytuacji medycznej danej pacjentki. Inaczej będzie wyglądało postępowanie w celu wyeliminowania dolegliwości bólowych a inaczej pomoc z zajściem w ciążę. W pierwszym przypadku często zaleca się leczenie doustne w postaci tabletek. Środki farmakologiczne wywołują stan podobny do menopauzy, aby czasowo wstrzymać miesiączki. Czasem ulgę przynosi też wkładka wewnątrzmaciczna. Jeżeli chodzi o leczenie niepłodności spowodowanej przez endometriozę, należy wziąć pod uwagę stopień jej zaawansowania. Gdy pacjentka zmaga się z licznymi zrostami i ogniskami endometrialnymi, zaleca się przeprowadzenie zabiegu laparoskopii w celu ich usunięcia. Kiedy mimo starań nie udaje się uzyskać ciąży, warto udać się do kliniki leczenia niepłodności i rozważyć metody wspomaganego rozrodu takie jak inseminacja domaciczna lub in vitro.

Gdzie szukać pomocy w Lublinie?

Specjalistycznym ośrodkiem w Lublinie zajmującym się leczeniem pacjentek z endometriozą jest Klinika Bocian zlokalizowana przy ul. Relaksowej 26. Placówka posiada zespół doświadczonych lekarzy, którzy od lat zajmują się leczeniem pacjentek z problemami ginekologicznymi i pomagają im w zajściu w ciąże.

W przypadku chęci zapisania się do jednego z lekarzy w Klinice Bocian w Lublinie należy kontaktować się bezpośrednio z placówką pod numer telefonu: +48 81 475 76 80 lud pisać na adres mailowy: lublin@klinikabocian.pl.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments