Rusza kolejna edycja programu „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!”. To kontynuacja cyklu spacerów z Przewodnikami Inspiracji oraz lekcji muzealnych w Muzeum Narodowym w Lublinie dla uczennic i uczniów lubelskich szkół.

– W ubiegłym roku program wzbudził ogromne zainteresowanie lubelskich placówek oświatowych – w obu edycjach wszystkie terminy spacerów i lekcji muzealnych zostały zarezerwowane już kilka dni po uruchomieniu zapisów. Kontynuacja cyklu pozwoli kolejnym młodym mieszkankom i mieszkańcom Lublina poznawać historię, zabytki i tradycje naszego miasta oraz zrozumieć swoją rolę w kształtowaniu najbliższego otoczenia. „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!” to program, który powstał w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Cieszę się, że tytuł ESM pozostawił w naszym mieście jeszcze jeden trwały ślad, a lubelska młodzież zyskała nowy, ciekawy sposób na poszerzenie swojej wiedzy o Lublinie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Nabór do kolejnej, trzeciej edycji programu „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!” potrwa do 8 marca. Podobnie jak w ubiegłym roku, opracowano szeroką ofertę spacerów z Przewodnikami Inspiracji oraz lekcji muzealnych w Muzeum Narodowym w Lublinie. Wśród nich znalazły się propozycje spacerów ogólnych, tematycznych i dzielnicowych, zwiedzanie lubelskich zabytków oraz gry miejskie i łamigłówki. Przewidziano także przejażdżki zabytkowymi pojazdami komunikacji miejskiej pod okiem doświadczonego przewodnika. Łącznie zaplanowano ok. 120 wydarzeń.

Ofertę dostosowano do różnych grup wiekowych uczennic i uczniów. Jest ona adresowana do dzieci z klas I-III i klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych. Uczestniczki i uczestników oprowadzą doświadczeni Przewodnicy Inspiracji, którzy zostali wyróżnieni tym tytułem przez Miasto Lublin, ze względu na rozległą wiedzę o naszym mieście. W ramach programu przewidziano także spotkania w języku angielskim.

Zgłoszenia do programu mogą przesyłać szkoły działające na terenie Lublina. Aby zgłosić klasę na spacer z przewodnikiem lub lekcję muzealną, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie turystyka.lublin.eu, gdzie opublikowana jest także pełna oferta spacerów oraz szczegółowe zasady rekrutacji.

Program edukacyjny „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!” powstał w 2023 roku w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży. Jego celem jest aktywizacja młodych mieszkanek i mieszkańców miasta i zachęcenie ich do samodzielnego poznawania historii oraz atrakcji turystycznych Lublina. Podczas dwóch pierwszych edycji programu z przygotowanych spotkań skorzystało niemal 6 tys. uczennic i uczniów z 85 lubelskich szkół.

Źródło: Miasto Lublin

fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments