Około 40 wydarzeń, a wśród nich wydanie komiksu historycznego, konferencje naukowe, zjazd rodzin więźniów Majdanka, spotkania ze świadkami czy odsłonięcie muralu – tak prezentuje się kalendarz wydarzeń Państwowego Muzeum na Majdanku w 2019 roku. Instytucja jest najstarszym na świecie muzeum poświęconym ofiarom II wojny światowej i powstałym w miejscu byłego obozu.

W ramach realizowanych przedsięwzięć muzeum upamiętni 75. rocznicę likwidacji KL Lublin, 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej czy 50. rocznicę odsłonięcia Pomnika Walki i Męczeństwa na Majdanku. Obchodzić będzie też 75. rocznicę powstania.

– Rok jubileuszowy nie jest dla nas czasem na świętowanie, ale kontynuacją codziennej, ciężkiej pracy – podkreśla Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku.

Centralne wydarzenia realizowane w ramach rocznic obejmują m.in. lipcowy zjazd rodzin więźniów Majdanka i ponad 20-kilometrowy marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z KL Lublin. W październiku dla przypomnienia o 75. rocznicy powołania Państwowego Muzeum na Majdanku odbędzie się koncerty symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej, a także konferencja naukowa zatytułowana „Historia w przestrzeniach pamięci. Obóz – miejsce – muzeum”.

11 kwietnia ukaże się historyczny komiks zatytułowany „Chleb wolnościowy” swoją fabułą nawiązujący do życia obozowego więźniów Majdanka. Współautorem komiksu jest znany ilustrator, Paweł Piechnik, który bardzo wnikliwie przeanalizował historie więźniów Majdanka. To, co wyróżnia lubelski komiks historyczny, jest obecność warstwy metafizycznej. Nie zabraknie w nim również posłowia historycznego i słowniczka, który ułatwi zrozumienie zawartych w nim treści.

– Prace nad komiksem trwały 3 lata. Zastanawialiśmy się czy pomysł nie jest przedawniony, bo jesteśmy jednym z ostatnich muzeów w Polsce, które nie wydały własnej publikacji tego typu. Z drugiej jednak strony liczymy na to, że nasz komiks pomoże nauczycielom historii i zaciekawi amatorów okresu drugiej wojny światowej. Z pewnością nie będzie to powielenie dotychczasowych publikacji komiksowych wydanych przez inne instytucje muzealne – wyjaśniał dyrektor Kranz.

Muzeum zapowiada też stworzenie muralu upamiętniającego 75. rocznicy powstania Państwowego Muzeum na Majdanku, którego odsłonięcie zaplanowano na październik. Znajdzie się na skrzyżowaniu ulic Drogi Męczenników Majdanka i Wolskiej.

Już teraz zmienia się dotychczasowe logo instytucji. W nowym znaku graficznym znajdą się cieńsze i pogrubione linie – układ tych drugich nawiązuje do kształtu kopuły mauzoleum.

– Przez wiele lat nasza instytucja posługiwała się znakiem graficznym, którego głównym elementem był pomnik – brama. I spełniał swoje zadanie znakomicie. Natomiast nadeszły czasy, kiedy znaki graficzne zaczęły być używane w nowych mediach, co zainspirowało nas do zmian – wyjaśnia Izabela Tomasiewicz z Działu Naukowego PMM. – Drugim naszym celem jest dostosowanie do osób niepełnosprawnych. Kontrasty, na których bazujemy, mają być pomocne np. osobom niedowidzącym.

Nowe logo ma zastąpić dotychczasowy znak na pamiątkach, słupach informacyjnych, broszurach, a także znaleźć się na przyszłych publikacjach książkowych.

Fot. Ewelina Krzykała (3)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments