Ostatniego dnia marca odbędzie się kolejna edycja Godziny dla Ziemi. Akcja od kilku lat zdobywa kolejnych sprzymierzeńców, do których właśnie dołączył prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Włodarz spotkał się z przedstawicielkami WWF Polska i podpisał deklarację, w której zobowiązał się do wprowadzania ekologicznych rozwiązań w obrębie miasta, które mają zastopować zmiany klimatyczne.

Spotkanie z Krzysztofem Żukiem w Ratuszu rozpoczęło się od zaprezentowania najnowszego spotu WWF Polska z Marcinem Dorocińskim, który stał się twarzą tegorocznej Godziny dla Ziemi. Chwilę później prezydent przystąpił do wypełniania eko-deklaracji, w której zawarte zostały aktualnie realizowane oraz zaplanowane na kolejne lata postulaty w kwestii walki ze zmianami klimatycznymi. Zobowiązał się do utrzymania inicjatyw ekologicznych działających w mieście od wielu lat, takich jak eko-transport, zielony budżet, eko-patrol czy edukacja ekologiczna w szkołach.

Fot. Ewelina Krzykała (2)

– Musimy podchodzić poważnie i strategicznie do ochrony środowiska, jak również do budowania świadomości ekologicznej – mówił prezydent. – W tej chwili zaplanowany jest zakup 25 trolejbusów i 33 autobusów z napędem elektrycznym, a wiemy, że dostaniemy drugie tyle środków na ten cel, dzięki czemu do 2025 roku spełnimy nie tylko 50 proc. wskaźnik zeroemisyjnego transportu, co uczyni nas liderem w skali Europy – zapewnił.

Prezydent nawiązał także do nowego programu segregacji odpadów mówiąc, że w tej chwili utrzymuje się on na poziomie 50 proc., dzięki czemu Lublin wyprzedza unijne wymogi.

Wyraźnie zaskoczyło go jednak pytanie o rezygnację z mięsa w diecie. – Stawiam na zdrowy tryb życia, który ma wpływ na środowisko, a mięsa nie jem dużo. Myślę, że w moim wieku weganizm nie byłby najrozsądniejszym rozwiązaniem, ale warto pomyśleć i o tej kwestii – podsumował.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments