Lubelskie miejscowości były inspiracją dla Icchaka Baszevisa Singera i to właśnie one stały się tłem opowiadań noblisty. Już po raz 12 śladem jego twórczości wyruszy Sztukmistrz, a wraz z nim artyści. Aktorzy, cyrkowcy i muzycy nie tylko zabawią publiczność, ale też przypomną o nobliście oraz żydowskim dziedzictwie przedwojennych miasteczek. Korowód trwać będzie od 14 do 28 lipca.

W tym roku Festiwal “Śladami Singera” odwiedzi czternaście miejscowości. W każdej spędzi dwa dni. Pierwszego dnia zostanie zaprezentowany film dokumentalny „Gimpel the Fool returns to Poland” (Gimpel Głupek wraca do Polski). Autorem filmu jest Howard Rypp – aktor, reżyser i twórca, działającego w Tel Avivie Teatru Nephesh. Następnie odbędzie się projekcja skróconej wersji programu publicystycznego „W powiększeniu – Isaac Bashevis Singer” produkcji TVP.

Drugi dzień rozpocznie się przedstawieniem monodramu „Ostatni Demon” inspirowanego opowiadaniem I.B. Singera o tym samym tytule. Wykona go Witold Dąbrowski z towarzyszeniem Mateusza Strzempy (akordeon). Ostatnim punktem programu będzie tegoroczna wersja spektaklu cyrkowo-teatralnego „Przyjaciele Sztukmistrza 2022”, inspirowanego prozą Singera. Spektakl prezentowany w plenerze zgromadził międzynarodową obsadę. Artyści z Polski, Argentyny, Chile Czech i Izraela pod artystycznym kierownictwem Arkadiusza Ziętka pokażą widowisko z elementami cyrku, akrobatyki, tańca, beatboxu, footbolowego freestyle, fire show z wykonywaną na żywo muzyką.

Korowód będzie w Bychawie, Kraśniku, Lubartowie, Piaskach, Kocku, Łęcznej, Janowie Lubelskim, Szczebrzeszynie, Starym Dzikowie, Biłgoraju, Józefowie, Goraju, Krasnobrodzie i Lublinie.

Wstęp wolny.

Grafika: Materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments