W środę (12 września) w godzinach 7.00-15.00 będzie montowana krata bronna na Bramie Krakowskiej. Na czas montażu zostanie wytyczone i oznaczone boczne przejście przy Muzeum Historii Miasta Lublina.

Krata bronna będzie kolejną atrakcją turystyczną, która przypomni mieszkańcom i turystom dawny system obronny Starego Miasta. Krata w całości została wykonana ręcznie z ciosanego drewna dębowego oraz stalowych elementów kutych, a wraz z systemem do opuszczania i podnoszenia waży ponad 3 tony. To jedyna krata bronna w Polsce, która będzie mogła funkcjonować przez cały rok.

Na pomysł przywrócenia Bramie Krakowskiej brony, czyli drewnianej kraty okutej stalowymi elementami, wpadł menedżer Śródmieścia, Marek Poznański. – Przeszłość, której możemy doświadczyć, dotknąć, jest o wiele bardziej przyswajalna niż treści książek i atlasów historycznych. Chcemy pokazać ludziom część dawnych systemów umocnień, które działały na terenie miasta. Dzięki temu chociaż na chwilę cofną się w czasie – tak uzasadniał swój pomysł.

Oficjalne podniesienie kraty planowane jest na 15 września, przy specjalnej oprawie artystycznej i udziale lubelskich grup rekonstrukcyjnych.

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments