Są cztery momenty w roku, w których Lublin nabiera barw, energii i brzmienia. Wszystko za sprawą organizowanych z wielkim rozmachem czterech międzynarodowych festiwali kulturalnych: Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów oraz Jarmarku Jagiellońskiego.

Noc Kultury

6/7 czerwca 2020/ Stare Miasto w Lublinie

Lubelska Noc Kultury to prawdziwe święto świetlnych instalacji i pokazów w przestrzeni miejskiej. Program składa się z kilkuset wydarzeń kulturalnych, a większość z nich odbywa się poza murami sal koncertowych, galerii sztuki i muzeów, a więc w bramach, na placach i ulicach lubelskiego Starego Miasta. Twórcy prezentują instalacje, obiekty i akcje artystyczne w miejscach, których często nie podejrzewalibyśmy o taki potencjał. Sztuka ożywia nieznane i zapomniane zakątki, a te, które znamy, ukazuje w zupełnie innym, nietypowym świetle.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia

25-28 czerwca 2020/ Błonia pod Zamkiem w Lublinie

Wschód Kultury – Inne Brzmienia to jedno z najbardziej inspirujących wydarzeń muzycznych w Polsce oraz unikatowe spotkanie różnych gatunków, stylów i harmonii. To tu gwiazdy światowej alternatywy dzielą scenę z młodymi talentami zza naszej wschodniej granicy, a mistrzowie i prekursorzy kluczowych dla rozwoju muzyki gatunków spotykają się z pionierami nowych nisz i poszukiwaczami oryginalnych brzmień. Wszystko to wpływa na niepowtarzalną tożsamość wydarzenia i jego jedyny w swoim rodzaju klimat.

Inne Brzmienia to nie tylko muzyka. Festiwalowi towarzyszy cykl debat, a także warsztaty, wystawy, pokazy filmowe oraz specjalny program „Małe Inne Brzmienia” przygotowany dla dzieci. Nie bez powodu w nazwie festiwalu zawarta jest idea „wschodu kultury”, która sprowadza do Lublina najciekawszych artystów m.in. z takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Gruzja czy Armenia, ułatwiając tym samym odbiorcom z całego świata dostęp do wspaniałej muzyki, którą na co dzień trudno samodzielnie odnaleźć.

Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highline Festival

23-26 lipca 2020 / Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem w Lublinie

Jasza Mazur – bohater książki noblisty Isaaka Bashevisa Singera „Sztukmistrz z Lublina”, jest chyba najbardziej rozpoznawaną w świecie postacią literacką związaną z kozim grodem. Chodził po linie, wykonywał skomplikowane salta, znał wiele sztuczek karcianych, potrafił otworzyć każdy zamek, a nawet znał się na hipnozie. Carnaval Sztukmistrzów, największy w Polsce festiwal prezentujący sztukę nowego cyrku, akrobatyki i klaunady, nie mógł więc powstać w żadnym innym mieście, jak tylko w Lublinie. Do miasta zjeżdżają wtedy artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy. Na ulicach spotkać można połykaczy mieczy, akrobatów czy rozśmieszających do łez klaunów. W namiotach cyrkowych obejrzymy niepowtarzalne przedstawienia nowocyrkowe, a w strefie na Błoniach pod Zamkiem spróbujemy swoich sił w warsztatach żonglerki czy chodzenia po linie.

Dodatkowo w ramach Carnavalu odbywa się Urban Highline Festival – najstarsze i wciąż największe na świecie wydarzenie poświęcony chodzeniu po taśmie – slackliningowi. Kiedy spojrzymy w górę, zobaczymy spacerujących ponad głowami przechodniów 300 linochodów z kilkudziesięciu krajów świata. Dzięki innowacyjnemu pomysłowi wieszania taśm nie w okolicznościach natury lecz wyłącznie w centrum miasta (w tym w dużej mierze w zabytkowej części Lublina), festiwal stał się najpopularniejszą tego typu imprezą na świecie.

Jarmark Jagielloński

21-23 sierpnia 2020 / Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem w Lublinie

Jarmark Jagielloński to największy festiwal sztuki i kultury ludowej w Polsce. Podczas trzech sierpniowych dni i nocy Lublin zamienia się w stolicę żywej kultury tradycyjnej. Program festiwalu pozwala usłyszeć, zobaczyć, dotknąć i poczuć tradycję, która w tym czasie całkowicie wypełnia ulice lubelskiego Starego Miasta. Zobaczymy unikalne wzornictwo i rzemiosło przedstawiające nie tylko tradycje polskie, ale również pochodzące z innych regionów Europy Środkowo-Wschodniej. Dostrzeżemy kunszt, precyzję i długie godziny pracy, ukryte w rękach rzemieślników i ich dziełach. Twórcy ludowi zaproszą nas ponadto na warsztaty, dzięki którym poznamy świat zapomnianego rzemiosła. W tym roku organizatorzy szczególną uwagę poświęcą zielarstwu, które będzie tematem przewodnim festiwalu.

Istotnym elementem Jarmarku Jagiellońskiego jest też muzyka tradycyjna prezentowana w swojej oryginalnej formie, jak i w interpretacji współczesnych twórców. Zobaczymy też specjalną produkcję muzyczną – koncert re:tradycja, łączący doświadczenia i wrażliwość muzyków tradycyjnych z artystami znanymi ze współczesnej sceny muzycznej. Jarmark Jagielloński to także nocne potańcówki z muzyką tradycyjną graną na żywo, dawne gry i zabawy, warsztaty, wystawy, spektakle, pokazy kinowe i spotkania.

Fot. Natalia Wierzbicka/ Materiały organizatora

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments