Zima dla właścicielek wrażliwej skóry to prawdziwe wyzwanie. Nagłe zmiany temperatur, silny wiatr, wysoka wilgotność powietrza na zmianę z mrozem oraz ogrzewane pomieszczenia. To wszystko sprawia, że kapryśna skóra wymaga jeszcze większej uwagi niż zwykle. Jak pielęgnować skórę wrażliwą, by nie prowokować kolejnych podrażnień?

Cera skłonna do podrażnień, wymaga szczególnej troski. Zdecydowanie bardziej podatna jest na powstawanie przebarwień, uczuleń, wysuszeń, a także innych nieprzyjemnych zmian. Reakcja skóry wrażliwej jest błyskawiczna i podrażnienia pojawiają się natychmiast po zetknięciu z wywołującymi je substancjami. Sucha skóra pod wpływem drażniących substancji dodatkowo się przesusza, piecze, pojawiają się na niej niewielkie, czerwone plamki. Skóra mieszana i tłusta także piecze, łuszczy się, bywa, że występują duże plackowate zaczerwienienia.

Uszkodzenie mechanizmów obronnych skóry może mieć wiele przyczyn. Niektóre są od nas niezależne, ale często sami działamy na swoją szkodę. Duży wpływ na nadwrażliwość skóry ma coraz większe zanieczyszczenie środowisk, przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach, klimatyzacja i stresy. Do czynników drażniących zalicza się również opalanie, palenie papierosów i przebywanie w towarzystwie osób palących. Do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej skóry przyczynia się też jej niewłaściwa pielęgnacja, gwałtowne zmiany temperatury, wiatr, chlorowana woda oraz detergenty znajdujące się w proszkach i płynach do płukania.

Jeżeli mamy wrażliwą skórę podstawą naszej pielęgnacji powinno być nawilżanie – z zewnątrz i od środka – oraz odbudowanie jej warstwy ochronnej. Codziennie wypijaj około 2 litrów wody żeby utrzymać właściwe nawodnienie organizmu. Zimą zamień krem na tłusty, który utworzy na skórze film ochronny. Przed jego zakupem, poproś w drogerii o próbkę i sprawdź w domu czy cię nie uczula.

Do mycia twarzy nie używaj wody z kranu, spróbuj wody w sprayu, mineralnej lub naparów z rumianku czy lipy. Pomoże również oczyszczanie twarzy mleczkiem czy śmietanką, a następnie tonikiem do cery wrażliwej.

Krem do cery wrażliwej powinien zawierać kwasy tłuszczowe, ceramidy, witaminę E, wodę termalną, kwas hialuronowy, wyciągi z rumianku, melisy czy ogórecznika lekarskiego. Substancje te wzmacniają naskórek, uszczelniają warstwę hydrolipidową i łagodzą podrażnienia. Krem wklepuj delikatnie, starając się nie naciągać skóry. W ciągu dnia nawilżaj twarz, spryskując ją wodą w sprayu.

Więcej porad jak zadbać o skórę, przeczytasz na stronie poradnikazdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments